Materiał Partnera

Zabawki kontrastowe - najlepszy prezent dla niemowlaka!

Zabawki kontrastowe - najlepszy prezent dla niemowlaka!

Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem dziecka, gdy to przychodzi na świat. Potrzebuje więc specjalnej stymulacji po porodzie. Nie ma nic lepszego w tej materii, niż kontrastowe zabawki!

Dwuwymiarowy świat

Dziecko w brzuchu mamy świetnie słyszy bicie serca, czuje jej ciepło, a do jego nosa docierają niektóre zapachy! Reaguje też na światło przebijające do niego z zewnątrz, jednak to właśnie wzrok jest najmniej rozwiniętym zmysłem, gdy przychodzi na świat. Trudno to sobie wyobrazić, jednak noworodki widzą dwuwymiarowo, w ogóle nie dostrzegając głębi. Interesują je jasne obiekty, na przykład lampy, a także te poruszające się nad nimi. Z czasem powoli uczą się rozpoznawać twarze rodziców, swoje ulubione zabawki, a to, co widzą, "nabiera" trzeciego wymiaru. Naukowcy zauważyli, że w tym "płaskim" świecie niemowląt najbardziej interesują je kontrasty. Pomalowane na przeciwstawne kolory ściany, czarno-białe dywany, wreszcie dwukolorowe obrazki i zabawki - wszystko to wyróżnia się na tle kolorowej plamy świata i przyciąga uwagę maluchów. Gdy skupiają się na tym, ich mózg wykonuje intensywną pracę, tworząc nowe połączenia nerwowe i przyspieszając między innymi rozwój wzroku. Jest to dla nas wskazówka - jeśli chcemy sprawić radość dziecku, które jeszcze niewiele rozumie i potrafi, powinniśmy zainwestować w kontrastowe zabawki!

Wybór zabawek

Od jakiegoś czasu na rynku mamy ogromny wybór kontrastowych zabawek. Są to m.in. książeczki z dużymi i prostymi czarno-białymi obrazkami, które możemy pokazywać dziecku lub kłaść przed nim, gdy leży na brzuszku. Ciekawym wyborem będą kontrastowe karuzele, które poruszają się, a także grają ciche, przyjemne melodie dodatkowo stymulujące mózg dziecka. W sklepach online, takich jak Mami Kids znajdziemy również pluszowe, czarno-białe grzechotki czy piszczałki. Pomysłowym wyborem będzie na przykład miękka ośmiorniczka, która oprócz kontrastowych kolorów posiada macki, grubością i twardością przypominająca... pępowinę!

Jakie zabawki będą bezpieczne?

Jeśli wybieramy książeczki, to najlepiej te z miękkich materiałów i szeleszczące, a nie z kartonu. Decydując się na pluszaki i inne maskotki, zwróćmy uwagę na możliwość wyprania tych przedmiotów, ponieważ najmłodsze dzieci są szczególnie podatne na niektóre patogeny pochodzące z brudu. Nie kupujmy taniej chińszczyzny, bo - choć są dopuszczone na rynek europejski i muszą spełniać obowiązujące w Unii Europejskiej normy - mogą uczulać! Zobaczmy też, czy zabawki te nie mają małych elementów - koralików, kółek, a nawet plastikowych oczu czy buziek. Noworodki i niemowlęta biorą wszystko do buzi i niepostrzeżenie mogą oderwać małe elementy. Kupujmy zabawki najlepiej od rodzimych producentów, które posiadają stosowne certyfikaty (dla zabawek z materiału będzie to na przykład Oeko-Tex). Pamiętajmy o najważniejszym: funkcjonalność i estetyka zabawki bezwzględnie powinny iść w parze z bezpieczeństwem.

Opracowanie:
Siedlce, Bajkowa 44
tel. 512 487 667
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz