Artykuł sponsorowany

Za mundurem panny sznurem! Tajniki krawiectwa

Za mundurem panny sznurem! Tajniki krawiectwa

Popularne polskie powiedzenie „za mundurem panny sznurem” mówi nam o tym, jak szykownie mężczyzna wygląda w tego typu odzieniu. Podobnie jest z garniturami, frakami, eleganckimi garniturowymi kamizelkami, a także długimi płaszczami. Część z wymienionych tu rodzajów odzieży ciężko dostać w sklepie. Albo nie ma ich w asortymencie wcale, albo są za duże, za małe, za wąskie bądź za szerokie. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług krawieckich!

Gdzie ci krawcy?

Pierwsze zakłady krawieckie, tak zwane cechy rzemiosła krawieckiego, powstały w Polsce na początku XIII wieku. Dzieliły się one w tamtych czasach na zakłady krawieckie płócienne oraz jedwabne – czyli te skierowane dla mężczyzn oraz te zarezerwowane dla kobiet. Najlepsze gatunkowo ubrania wychodziły właśnie spod nożyc krawców – i tak pozostało do teraz, pomimo tego, że zakładów krawieckich jest w Polsce bardzo mało. Większość ubrań produkowanych jest masowo w wielkich firmach, ale to nie one szyją najtrwalsze i najstaranniej wykonane ubrania – taką odzież uszyjesz tylko w profesjonalnych zakładach krawieckich, między innymi w takich pracowniach jak Zakład Krawiecki Mieczysław Gawron. Pamiętaj, do dobrego krawca zawsze są duże „kolejki”, bo wyroby krawieckie znacznie różnią się od tych sklepowych! Czas realizacji zamówienia jest jednak zadziwiająco krótki!

Gdzie szyte są mundury?

Zachwycałeś się kiedyś starannym wykonaniem mundurów strażackich, łowieckich, wojskowych czy też policyjnych? Każdy z nich to wiele godzin projektowania, doboru odpowiedniego materiału i precyzyjnego procesu krawieckiego: cięcia, szycia, układania. Nie są one produkowane hurtowo w dużych sklepach odzieżowych, bo te nie są w stanie zapewnić najlepszej jakości materiału, a także wzornictwa – każdy z mundurów różnego rodzaju służb ma swoją historię, która jest kultywowana. Zakłady krawieckie obsługują wiele branż! Mundury górnicze z czako z pióropuszem wędrują do Śląskich kopalni prywatnych i państwowych. Sklepy i koła łowieckie zaopatrują się w mundury myśliwskie, podobnie jak jednostki wojskowe, policyjne i strażackie (PSP i OSP). Najpiękniejszymi mundurami szytymi w zakładach krawieckich są jednak mundury dla orkiestr. Wymagają one bardzo starannego zaprojektowania i uszycia. Nie mogą bowiem krępować ruchów, a ich wizualna prezencja musi być dopracowana co do milimetra! Jest to możliwie tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy krawców i ich nowoczesnych maszyn, których z pewnością żaden z nas nie potrafiłby obsługiwać – są to bardzo innowacyjne urządzenia! Nie tylko mundury służbowe szyte są w zakładach krawieckich. Z ich usług korzystają również hotele i linie lotnicze – nikt tak dobrze nie wygląda w swoim stroju pracowniczym, jak stewardessy i recepcjoniści!

Ubrania szyte na miarę

Pomimo tego, że najlepszych zakładów krawieckich jest stosunkowo mało i zaangażowane są we współpracę z dużymi, często ekskluzywnymi klientami, nie znaczy to, że klient indywidualny nie ma po co iść do krawca. Z usług krawieckich korzysta coraz więcej Polaków! Garnitury szyte na miarę, płaszcze galowe i codzienne, spódnice, a także smokingi i fraki powstają właśnie tam. Czy wyobrażasz sobie ślub bez dobrze skrojonego garnituru? Odpowiedź jest oczywista, tak jak oczywiste jest odwiedzanie zakładów krawieckich. Każdy będzie mógł dokonać poprawek krawieckich swoich ulubionych ubrań: zwężenia, poszerzenia oraz innego rodzaju przeróbek, które sprawią, że ubrania uzyskają nową świeżość. To właśnie część zakresu usług krawieckich. A więc marsz do krawca!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz