Artykuł sponsorowany

Za jakie szkody na budynkach i gruntach możemy uzyskać odszkodowanie?

Za jakie szkody na budynkach i gruntach możemy uzyskać odszkodowanie?

W polskim prawie „szkoda” definiowana jest jako uszczerbek majątkowy i niemajątkowy, który dotyka poszkodowanego wbrew jego woli. Występować może pod dwoma postaciami – poniesionej straty lub korzyści, które poszkodowany mógłby odnieść, gdyby nie została mu wyrządzona szkoda. W poniższym artykule zastanowimy się nad głównymi źródłami szkód budynków oraz gruntów.

Szkody deweloperskie

Pierwsza grupa szkód, jakie mogą zostać wyrządzone i są związane z budynkami, to szkody deweloperskie. Zaliczamy do nich tak zwane wady fizyczne, czyli niezgodności sprzedanej nam nieruchomości z postanowieniami umowy oraz wady prawne. Obejmują one sytuacje, gdy nieruchomość nie jest własnością sprzedającego  albo nieruchomość jest obciążona prawem lub prawami osoby trzeciej. Deweloper odpowiada za szkody wynikające z wadliwości materiałów budowlanych, instalacji, nawet jeśli w jego przekonaniu używał materiałów najwyższej jakości i pozbawionych wad.

Podstawę do uzyskania odszkodowania w wymienionych wyżej sytuacjach są przepisy za zakresu rękojmi i gwarancji zawarte w kodeksie cywilnym. Deweloper nie ma obowiązku udzielić nam gwarancji, zatem powinniśmy zadbać, by i to znalazło się w umowie. O zrekompensowanie uszczerbków wynikających z wad fizycznych i prawnych możemy starać się nie później niż pięć lat po odebraniu nieruchomości i rok od stwierdzenia wady. Pomocy w uzyskaniu zadośćuczynienia udzielić nam może firma Kompensata zajmująca się wsparciem w uzyskaniu odszkodowań. W ramach rękojmi możemy domagać się naprawienia ujawnionej wady, wymiany wadliwych elementów, obniżenia ceny nieruchomości, a nawet odstąpienia od umowy, jeśli szkoda jest znacząca.

Szkody deweloperskie obejmują nie tylko domy, ale też mieszkania czy garaże. Ich właściciele mają w tym zakresie prawo dochodzić roszczeń związanych z wadami fizycznymi własności.

Szkody górnicze

Niekiedy powodem zniszczeń jest samo położenie nieruchomości. Takim przypadkiem są szkody górnicze. Obejmują one zarówno, budynki, jak i grunty, pola czy też uprawy jak i drzewostany. Uszkodzenia mogą przyjmować różne formy, między innymi: zalanie piwnicy, pękanie ścian, zawalenie domu, podtopienia, osunięcia gruntu, unieruchomienie maszyn oraz instalacji, zniszczenie upraw.

Kopalnia jest w każdej z tych sytuacji zobowiązana do przywrócenia stanu sprzed szkody poprzez wypłacenie stosownego odszkodowania w formie pieniężnej lub poprzez naprawę szkód (tzw. restytucję naturalną).

Odszkodowanie za szkody górnicze możemy uzyskać w przypadku, gdy między powstałymi zniszczeniami a działalnością zakładu górniczego istnieje zależność, zwana „związkiem przyczynowo-skutkowym”. Pamiętajmy, że nieruchomości położone na terenie górniczym zawsze są narażone na skutki działania kopalni, właściciele i inwestorzy powinni więc zabezpieczyć przed negatywnymi wpływami górniczymi – poniesione w tym celu koszty również możemy odzyskać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz