Artykuł sponsorowany

Za co odpowiada chwytacz w maszynie do szycia?

Za co odpowiada chwytacz w maszynie do szycia?

Chwytacz to ruchomy element mechaniczny w maszynie do szycia, który odpowiada za wiązanie nici. Dzięki jego ciągłej i precyzyjnej pracy powstają idealne ściegi. Stanowi bardzo ważną część sprzętu krawieckiego, o którą trzeba szczególnie dbać – bez prawidłowego działania chwytacza nie da się szyć. W poniższym artykule charakteryzujemy tę część maszyny oraz wyjaśniamy, czym różnią się jej rodzaje. 

Zasada działania chwytacza w maszynie do szycia

Zespół chwytacza w maszynie do szycia ma dość skomplikowaną konstrukcję. Znajduje się pod płytką ściegową i w trakcie pracy urządzenia porusza się w taki sposób, żeby poruszana przez igłę nić górna oraz rozwijająca się z bębenka nić spodnia połączyły się, zawiązując się w wybrany szew. Należy pamiętać o tym, że chwytacz zużywa się w trakcie wieloletniej pracy maszyny. Z czasem zaczyna stawiać opór, co powoduje problemy w trakcie szycia lub może przyczynić się do awarii całej maszyny. Zużyty lub uszkodzony chwytacz należy jak najszybciej wymienić. Pozwoli Ci to uniknąć kosztownych napraw oraz tracenia czasu na przepuszczanie ściegu lub niszczenie tkanin. 

Standardowe chwytacze do stębnówek i innych maszyn zamówisz na stronie sklepu z maszynami szwalniczymi HillOb. Firma posiada w ofercie części zamienne dla urządzeń marki Brother, Juki, Durkopp Adler, Textima oraz Highlead. Dzięki podzespołom wysokiej jakości maszyna działa spójnie i poprawnie, a powstający ścieg jest w pełni precyzyjny i estetyczny. 

Którą maszynę do szycia wybrać: z chwytaczem wahadłowym czy rotacyjnym?

W każdej maszynie do szycia znajduje się jeden z dwóch rodzajów chwytacza, czyli wahadłowy lub rotacyjny. Pierwszy z nich jest wykonany z odpornego na uszkodzenia metalu. Sprawdza się przede wszystkim w maszynach do szycia ciężkiego, podczas którego liczy się uzyskanie idealnie prostego ściegu. Szpulkę wkłada się w nim pionowo, zatem proces jej wymiany jest dość skomplikowany, ponieważ konieczne jest wyjęcie bębenka z wnętrza maszyny. 

Z kolei rotacyjny chwytacz do maszyny szwalniczej może być plastikowy (urządzenia domowe) lub metalowy (urządzenia przemysłowe). Wersje z tworzywa sztucznego są nieco mniej wytrzymałe, lecz wciąż są w stanie posłużyć przez kilka lat. Rotak zapewnia wysoką szybkość szycia i szeroki wybór ściegów ozdobnych. Jego zaletę stanowi także to, że jest łatwiejszy w obsłudze (szpulkę wkłada się poziomo od góry) i pracuje ciszej od chwytacza wahadłowego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz