Materiał Partnera

Z wizytą w galerii sztuki

Z wizytą w galerii sztuki

Sztuka jest przejawem działalności twórczej towarzyszącym ludzkości od początków cywilizacji. Już nasi starożytni przodkowie wytwarzali obiekty o ogromnej wartości artystycznej, zmuszające do przemyśleń i zachwytu. Jedną z najatrakcyjniejszych rozrywek w starożytnym świecie był teatr, spełniający potrzebę obcowania ze sztuką od czasów hellenistycznych. Sposobów na spełnienie tej potrzeby mamy współcześnie znacznie więcej, a jednym z nich jest wizyta w galerii sztuki.

Współczesna rola sztuki

Kontakt ze sztuką jest z jednej strony rozrywką, a z drugiej inspiracją – nie tylko do samodzielnego tworzenia, ale także zastanowienia się. Dzieła sztuki stanowią często swego rodzaju komentarz, ściśle związany z czasami, w którym się pojawiły. Nawet jeśli autor danego dzieła nie zamierzał manifestować za jego pomocą wyznawanej przez siebie ideologii, często świadczy ono o nastrojach społecznych, jego poglądach oraz zapatrywaniach znacznie bardziej, niżby sobie tego życzył. Artysta nigdy nie może być pewien, jaka będzie interpretacja wykonanego przez niego dzieła – a szczególnie tego, jak ewoluuje ona przez wieki. I chociaż współcześnie możemy obcować ze sztuką bez ruszania się z domu, nadal istnieją miejsca, gdzie musimy się w tym celu pojawić osobiście. Jednym z takich miejsc jest strefa działań twórczych Arttess.

Dlaczego warto odwiedzać galerie sztuki?

Wizyta w galerii ma często specyficzny, dla najwrażliwszych wręcz mistyczny wymiar, który potęguje wszelkie wrażenia związane z chłonięciem dzieł artystów. Odwiedzamy galerie sztuki w jednym celu: by podziwiać prace osób chcących podzielić się swoją wizją. Sprawia to, że koncentrujemy się tylko na tym celu, nie rozpraszając się nadto i niejako dostrajając się do miejsca, w którym się znajdujemy. Prowadzi to nie tylko do głębszego doświadczania sztuki, ale także jej lepszego pojmowania. Zestawienia dzieł różnych autorów lub przeciwnie – jednego – w swej ustalonej i nieprzypadkowej kolejności niosą za sobą potężny przekaz. Oglądanie na komputerze zdjęć z wernisażu, nagrania sztuki teatralnej czy performance’u powoduje u nas zupełnie inne wrażenia, emocje i wzruszenia – zwykle nie tak silne, jak osobiste chłonięcie sztuki wszystkimi swymi zmysłami. To zaś może nas doprowadzić do niezwykłych, niemożliwych do osiągnięcia innymi metodami konkluzji oraz przemyśleń. Zachowanie ciekawości świata jest jednym z niewielu sposobów na skuteczne samodoskonalenie, a jeśli zaspokoimy ją obcując ze sztuką, nasz umysł odwdzięczy się nam na wiele sposobów – od inspiracji przez motywację po zrozumienie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz