Materiał Partnera

Z samochodem u dobrego blacharza

Z samochodem u dobrego blacharza

Do zakładów blacharsko-lakierniczych, które wielokrotnie oferują również szerokie działania innych prac auto-mechanicznych, zgłaszamy się nie tylko po groźnych wypadkach. Czasem wystarczy otarcie się pojazdu o kolumnę parkingową na parkingu podziemnym, upadek ciężkiej gałęzi na samochód podczas jazdy, czy też delikatna stłuczka. To wtedy, ważne jest naprawianie elementów karoserii, czy jej wyklepywanie.

Określanie uszkodzenia przy pomocy lampy

Zakłady blacharsko-lakiernicze, posiadają specjalne lampy, dzięki którym z łatwością można wychwycić cały zakres danego wgniecenia, idealnie wyznaczając obszar uszkodzenia. Przed przejściem do prac naprawczych, istotne jest określenie grubości blachy, tego czy została ona uszlachetniona specjalnym wzmocnieniem blacharskim, a także, czy auto posiada oryginalny lakier, czy ten renowacyjny. W przypadku słabej jakości powłok ochronnych i nadających kolor, przy działaniach wyklepywania drobnych uszkodzeń, konieczne może być również zastosowanie nowego lakieru. Tu warto wiedzieć, że dzięki specjalnym własnym mieszalniom, lub współpracy ze specjalistycznymi firmami, warsztaty są w stanie dobrać idealnie pasującą barwę, która po naniesieniu punktowym świetnie będzie harmonizowała się z całością, bez smug, plam itd.

Proces wyklepywania

Proces wyklepywania wykonywany jest przy wykorzystywaniu nowoczesnych blacharskich narzędzi. Wielokrotnie nie potrzeba jednak bardzo zaawansowanej techniki, ale szerokiej wiedzy konstrukcyjnej blacharza. Np. w przypadku wgniecenia drzwi przednich, po wewnętrznym zdemontowaniu odpowiednich elementów, można przejść do wyklepania uszkodzenia, co zajmuje od kilkunastu minut do kilku godzin. Wyklepywanie karoserii, a wymiana jej danej części to różnego rodzaju działania, podobnie, jak odmiennym procesem, jest odbudowa danej części karoserii po wypadku – to wtedy istotne są dokładne obliczenia geometryczne, wykonywane w specjalistycznym oprogramowaniu, które pomaga wiernie odtworzyć pierwotny wygląd pojazdu.

Wyklepywanie karoserii – kto i kiedy się udaje do zakładów blacharskich?

Wyklepywanie karoserii to działanie stosunkowo tanie, dlatego warto dla estetyki pojazdu wykonywać tenże proces po każdorazowym uszkodzeniu. Szczególnie jednak zwracają na to uwagę osoby chcące sprzedać samochodów. Mowa zarówno o klientach indywidualnych, jak i biznesowych – komisach, dealerach motoryzacyjnych, czy też firmach leasingowych używanych pojazdów. Wyklepywanie blach można bowiem uznać za działanie tzw. auto-detailingu zewnętrznego. Gdzie jednak wykonywać tego typu procesy? Najlepiej w takich zakładach, jak ABEX CAR, gdzie oferowane są szersze usługi mechaniczne, od geometrii kół, przez wymianę rozrządu, po czyszczenie przepustnic! 

Opracowanie:
Szówsko, Setna 62A
tel. 602 615 058
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz