Materiał Partnera

Z psem na wizycie kontrolnej

Z psem na wizycie kontrolnej

Wielu z nas udaje się z pupilem do weterynarza dopiero po dostrzeżeniu objawów jakiegoś schorzenia czy choroby. Jest to duży błąd, ponieważ czasem od momentu wystąpienia problemu do pojawienia się wyraźnych objawów może minąć nawet kilka tygodni czy nawet miesięcy. Można nie doprowadzić psa do tak złego stanu – po prostu systematycznie odwiedzając weterynarza w celu wykonania profilaktycznych badań kontrolnych.

Jak często chodzić z psem do weterynarza?

Jeśli zachowanie psa odbiega od normy i mamy podejrzenie co do tego, że może być on chory, nie ma sensu zwlekać. Objawy mogą się tylko pogorszyć, a być może są sygnałem czegoś poważnego. Najlepiej od razu udać się do przychodni weterynaryjnej Provet s.c. Mimo wszystko powinna być to ostateczność, bo do wystąpienia groźnych objawów nie powinniśmy w ogóle doprowadzić. Unikniemy tego przez systematyczne badania profilaktyczne, na które powinniśmy wybrać się z psem przynajmniej raz w roku. Taka wizyta kontrolna polega między innymi na wykonaniu szczepień oraz zastosowaniu środków przeciwpasożytniczych. Pozwala też przede wszystkim na wykrycie u psa poważniejszych chorób na etapie, na którym można je łatwo wyleczyć. Takie wczesne wykrycie schorzeń znacząco zwiększa szansę na to, że nie zaszkodzą one za bardzo naszemu pupilowi. W skrajnych przypadkach dokonując częstych badań profilaktycznych możemy nawet uratować psu życie. Podobnie jak ludzie, czworonogi mogą cierpieć na różne choroby, także przewlekłe czy rozwijające się powoli. Na szczęście można je wykryć w trakcie wizyty kontrolnej. Dalsze postępowanie jest uzależnione od tego, co postanowi weterynarz.

Przebieg wizyty kontrolnej u weterynarza

Wizyta kontrolna obejmuje szereg badań sprawdzających zdrowie psa w różnych aspektach. Można je z grubsza porównać do tych, które wykonywane są na wizytach kontrolnych u lekarza rodzinnego. Pies zostanie osłuchany, pobierze mu się krew do badań oraz zmierzy temperaturę. Zazwyczaj dobrze jest zaopatrzyć się także w próbkę moczu pobieraną do specjalnego pojemnika podczas spaceru z pupilem. Tak szeroko prowadzone badania pozwalają na wykrycie różnych chorób we wczesnym stadium. Wiele z nich przypomina te, na które zapaść mogą ludzie. Między nimi znajdują się różne rodzaje nowotworów, anemia, cukrzyca czy problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Nie warto zwlekać z wizytą kontrolną u weterynarza, zwiększając szansę na rozwój schorzeń i pojawienie się pierwszych nieprzyjemnych dla zwierzaka objawów. Tylko regularne badania sprawią, że pies długo będzie cieszył się nienagannym zdrowiem.

Opracowanie:
Warszawa, Bohaterów Warszawy 15
tel. 22 867 60 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz