Artykuł sponsorowany

Z jakim problemem udamy się do podologa?

Z jakim problemem udamy się do podologa?

Medycyna to obszerna dziedzina nauki, w której mieszczą się wszystkie zagadnienia związane z naszym zdrowiem i funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że wśród ogromnej liczby specjalności znajduje się jedna skupiona wokół zdrowia stóp. Podologia, bo tak się ona nazywa, zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego.

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista, który prowadzi konsultacje, zajmuje się leczeniem chorób stóp oraz przeprowadza związane z nimi zabiegi. Choć sam nie jest lekarzem, to ściśle współpracuje z dermatologami, chirurgami, diabetologami czy flebologami, czyli specjalistami zajmującymi się diagnostyką naczyń żylnych. W Polsce gabinety podologiczne takie jak zlokalizowany w Łodzi, przy ulicy Franciszkańskiej 99 salon Medic 4 Foot nie są często spotykane, ale ich popularność rośnie w szybkim tempie.

Badanie podologiczne przebiega w czterech etapach. Pierwszym jest wywiad z pacjentem, podczas którego podolog zbiera informacje dotyczące stanu zdrowia i ewentualnych problemów zdrowotnych związanych ze stopami. Po nim następuje manualna część badania. Podczas jej trwania specjalista sprawdza kondycję skóry i paznokci. Jest to bardzo ważna cześć badania ponieważ typowe umiejscowienie pewnych zrogowaceń na podeszwie stopy mogą świadczyć o jej złym przetaczaniu podczas chodu. 

Najczęstsze problemy stóp

Piękne i zadbane stopy to ważny element naszego ciała zwłaszcza latem, gdy nosimy sandały. Powinniśmy jednak dbać o stopy nie tylko ze względów estetycznych, ale również z uwagi na ich znaczenie dla naszego funkcjonowania, które może być utrudnione przez różnego rodzaju zmiany.

Do podologa możemy udać się w celu leczenia między innymi:

  • grzybicy;
  • halluksów;
  • odcisków;
  • modzeli;
  • wrastających paznokci.

W jego gabinecie przeprowadzane są też liczne zabiegi z zakresu pielęgnacji stóp, na przykład związane z regeneracją płytki paznokcia. Do podologa udajemy się, gdy mamy problemy skóry stóp – na przykład pękające lub suche pięty czy zrogowacenia. Badanie podologiczne stanowi podstawę do stwierdzenia, czy konieczne jest noszenie zdrowotnych wkładek do butów.

Do gabinetu podologicznego powinniśmy zwrócić się również w przypadku pojawienia się brodawek wirusowych. To wypukłe bądź wklęsłe zmiany wyglądem przypominające zwykłe odciski, wywołane przez działanie wirusa HPV. Nie powinniśmy zwlekać przy tym z wizytą, ponieważ infekcja może się szybko rozwijać i obejmować kolejne partie zdrowej skóry.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz