Artykuł sponsorowany

Z jakiego materiału powinien być wykonany taras?

Z jakiego materiału powinien być wykonany taras?

Taras to ważne miejsce w aranżacji otoczenia budynków – nie tylko domów mieszkalnych, ale również komercyjnych. Możemy stworzyć na nim przestrzeń do wypoczynku czy wyeksponowania roślin. Znajduje się na zewnątrz, gdzie nieustannie narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu istotny jest zarówno jego projekt, jak i montaż oraz użyte materiały.

Zalety i wady tarasów drewnianych

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie i aranżacji wnętrz materiałów jest drewno. Wielość gatunków, naturalnych barw oraz możliwość malowania go na różnorodne kolory sprawia, że idealnie wpasowuje się w rozmaite stylizacje – świetnie prezentuje się zarówno w tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Ponadto jest eleganckie i wprowadza do każdej aranżacji ciepło, którego nie ma żaden inny materiał. Tarasy drewniane mogą być ozdobą otoczenia domu przez wiele lat – jeśli tylko są właściwie pielęgnowane, o czym niestety często zapominamy. Konieczność regularnej impregnacji drewna to też główna i jedyna wada tego materiału. Zabieg ten musi być powtarzany co roku, co wiąże się z pewnymi kosztami, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się dość wysokie. Ponadto również regularnie impregnowana podłoga drewniana ulega działaniu czasu, czyli próchnieniu, starzeniu czy niszczeniu. Oznacza to, ze w pewnym momencie konieczna okaże się wymiana podłogi czy innych elementów.

Charakterystyka tarasów z kompozytu

Rozwój technologii związanych z tworzywami sztucznymi ma ogromny wpływ również na budownictwo i stosowane w nim materiały. Powszechnie już firmy z branży podłóg, takie jak firma Amigra Parkiet, obok tarasów drewnianych oferują też tarasy wykonane z materiałów kompozytowych. To nowoczesne rozwiązanie wyglądem przypomina tradycyjne tarasy drewniane, a przy tym oferuje wyższe parametry w zakresie wytrzymałości. Materiały kompozytowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a są odporne na czynniki atmosferyczne czy niszczący wpływ czasu. Zagrożeniem nie są tu również, jak w przypadku naturalnego drewna, grzyby, pleśnie oraz mchy. Pamiętać należy jednak o zachowaniu odpowiednich odstępów między deskami dla uzyskania najlepszych efektów wizualnych. Ponadto materiały kompozytowe mogą być skutecznie wykorzystanie nie tylko do budowy tarasów, ale również pomostów, deptaków, balkonów czy innych podobnych konstrukcji. Świetnie sprawdzają się w budynkach komercyjnych, na przykład biurowcach, ale też hotelach lub centrach handlowych, gdzie ważne jest zachowanie wysokiej jakości przy możliwie najmniejszych kosztach utrzymania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz