Artykuł sponsorowany

Z jakiego drewna wykonać więźbę dachową?

Z jakiego drewna wykonać więźbę dachową?

Konstrukcja więźby dachowej wymaga drewna o odpowiednio duże wytrzymałości i stosunkowo niedużym ciężarze. Jej przekroje są uzależnione przede wszystkim od tego, jakie przewidujemy pokrycie, ale powszechnie uważa się, że drewno drzew iglastych nadaje się do tego celu najlepiej, z uwagi na swoją wytrzymałość, a także dlatego, że jest tanie – a na więźbę potrzeba dość dużo drewna. Drewno nie może też być zbyt twarde, gdyż utrudnia to jego obróbkę.

Najlepsze drewno na więźbę dachową

Drewno na więźbę dachową musi być sezonowane. Co to oznacza? Otóż po ścięciu, drewno jest składowane, najlepiej w przewiewnym miejscu, ale chronionym przed opadami deszczu, aby przeschło i aby ustabilizował się jego kształt. Wilgotne drewno ulega odkształceniom, ugina się pod ciężarem. Tego problemu nie ma, jeśli wilgotność drewna konstrukcyjnego spadnie poniżej 15%, a można to osiągnąć dopiero po kilkunastu miesiącach suszenia na powietrzu w tartaku lub Składzie Drzewnym. Drewno konstrukcyjne, zwane też tarcicą obrzynaną, można także suszyć w specjalnych komorach, gdzie temperatura sięga 75 st. C. Przyspiesza to proces, i umożliwia osiągnięcie wilgotności 12%, czego nie da się osiągnąć susząc tarcicę na powietrzu. Im bardziej suche drewno, tym większa jest jego wytrzymałość, którą oznacza się klasami – od C 18 do C 40. Na więźbę najlepiej nadaje się tarcica o wytrzymałości z przedziału od C 24 do C 27 – wystarczająco twarda, a jednocześnie poddająca się obróbce.

Rodzaje tarcicy i jej właściwości

Do gatunków drewna iglastego, wykorzystywanego do budowy konstrukcji więźby dachowej,  zaliczamy:

  • drewno sosnowe – najbardziej popularne, dość wytrzymałe, o optymalnym ciężarze; morze mieć dużo sęków;
  • drewno świerkowe – trudny do impregnacji, mniej wytrzymały od sosny, ale ma mniej sęków;
  • drewno jodłowe – dostępne niemal wyłącznie na terenach górskich; lżejsze od świerka i sosny, trudne do impregnacji, nieduża wytrzymałość konstrukcyjna;
  • drewno modrzewiowe – twardsze i bardziej wytrzymałe od pozostałych; trudne w obróbce; odporny na grzyby i inne szkodniki.

Oprócz tego, że drewno powinno być przesuszone, można je także zaimpregnować i najlepiej nie robić tego na budowie, lecz kupić z tartaku drewno już zaimpregnowane. Proces polega na zanurzeniu w zbiorniku z substancją bioochronną i zmniejszającą palność, co pozwala impregnatowi wniknąć głęboko w strukturę drewna. Inną metodą impregnacji drewna, jest jego malowanie powyższymi preparatami, lecz pokrywa to jedynie impregnatem wierzchnią warstwę danego elementu. Impregnat zabezpiecza elementy drewniane przed korozją biologiczną, taką jak zagrzybienie czy larwy szkodników, a także przed szybkim rozprzestrzenianiem się ognia.

Opracowanie:
Kościan, Promienista 6
tel. 65 512 04 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz