Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów wykonuje się korony zębowe?

Z jakich materiałów wykonuje się korony zębowe?

Korony zębowe są wykorzystywane w protetyce stomatologicznej, pozwalając w wielu przypadkach na rekonstrukcję uszkodzonych zębów. Stosuje się je w celu przywrócenia estetyki, funkcji żucia oraz stabilizacji zgryzu. Obecnie wybór materiałów używanych do ich wykonania jest szeroki. Które z nich są często wykorzystywane przez dentystów? Kiedy zdecydować się na założenie koron zębowych?

Kiedy wykorzystuje się korony zębowe?

Korony zębowe są stosowane przede wszystkim gdy konieczna okazuje się odbudowa zęba po jego częściowym złamaniu lub uszkodzeniu. Ponadto korony są niekiedy zalecane w przypadkach znacznego zużycia powierzchni zębów wynikającego na przykład z bruksizmu, czyli nadmiernego ścierania się powierzchni żujących przez nieprawidłowe działanie mięśni żuchwy. Warto dodać, że korony mogą być także stosowane jako elementy uzupełnień protetycznych razem z innymi elementami protetyki, takimi jak mosty czy implanty. Jeżeli zastanawiasz się, czy korony zębowe są dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, możesz umówić się na konsultację m.in. do gabinetu STOMATOLOGIA.me.

Materiały, z których powstają korony zębowe

Współczesne korony zębowe produkowane są z różnych materiałów. Tego rodzaju elementy można podzielić na warianty metalowe, ceramiczne oraz kompozytowe. Pierwsze z nich wykonywane są głównie z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy pallad. Są trwałe i wytrzymałe, dlatego z reguły rekomenduje się je przy odbudowie zębów tylnych narażonych na duże obciążenie. Jednak przez swój charakterystyczny kolor, nie stanowią odpowiedniego rozwiązania dla pacjentów, dla których ważna jest estetyka. Często wykorzystywane są korony ceramiczne ze względu na ich estetykę. Przypominają one bowiem naturalne zęby. Można je więc stosować zarówno na zębach przednich, jak i tylnych. Tego rodzaju korony zębowe w Kołobrzegu założysz m.in. we wcześniej wspomnianym gabinecie.

Można wskazać różne typy koron ceramicznych, w tym pełnoceramiczne (bezmetalowe) i metaloceramiczne. Korony pełnoceramiczne wykonane są wyłącznie z ceramiki, dzięki czemu mają naturalny wygląd, jednak mogą być mniej wytrzymałe niż korony metaloceramiczne, które mają metalowy rdzeń pokryty warstwą ceramiki. Stosowane są też korony wykonane z materiałów mieszanych, określane jako kompozytowe. W ich skład wchodzą zarówno wypełniacze ceramiczne, jak i żywice akrylowe czy polimerowe. Są one mniej kosztowne od koron ceramicznych, ale ich wytrzymałość oraz estetyka są nieco niższe. Wybór konkretnej odmiany materiału jest uzależniony od wielu czynników, takich jak stan uzębienia pacjenta, oczekiwania estetyczne, funkcjonalność oraz dostępny budżet.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz