Artykuł sponsorowany

Z jakich etapów składa się renowacja żyrandoli mosiężnych?

Z jakich etapów składa się renowacja żyrandoli mosiężnych?

Jakie są zalety skorzystania z usługi kompleksowej renowacji żyrandoli mosiężnych? Przede wszystkim przywraca ona tym lampom dawny blask. Jest to trwały zabieg, którego efekty będą widoczne przez wiele lat. Ponadto naprawa często okazuje się tańsza od zakupu nowego oświetlenia. Warto zatem rozważyć skorzystanie z tej usługi i dowiedzieć się, jakie czynności wchodzą w jej skład.

Przywracanie pierwotnego wyglądu żyrandoli i kinkietów

Stare wiszące lampy i kinkiety przymocowane do ścian to piękne dekoracje, szczególnie te wykonane z mosiądzu. Kojarzą się z kościołami, salami balowymi i pałacami, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobiły prywatne domy. Wnoszą do pomieszczeń klasyczne akcenty dekoratorskie, ale poza walorami wizualnymi mają jeszcze inne zalety. Materiał, z którego powstają, jest stosunkowo łatwy w formowaniu, dlatego dostępne są w wielu ciekawych wzorach. Żyrandole z mosiądzu nie korodują i są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mimo tego po latach użytkowania mogą wymagać odświeżenia. Warto wiedzieć, kiedy staje się to absolutnie konieczne.

Co wskazuje na to, że potrzebna jest renowacja żyrandoli mosiężnych? Po pierwsze wyraźna utrata koloru. Na powierzchni lampy pojawia się zielonkawa patyna, która jest wynikiem naturalnego utleniania się metalu. Jeśli elementy oświetlenia mają błyszczeć, trzeba się jej pozbyć, tak jak i nieestetycznych, ciemnych plamek tworzących się razem z patyną. Przesłanką skłaniającą do naprawy żyrandola lub kinkietu są wszelkie elementy oderwane, albo też powyginane, poskręcane i porysowane. Uszkodzenia tego typu nie wyglądają dobrze i mogą stwarzać zagrożenie w domu. Bez wątpienia trzeba się nimi zająć.

Etapy renowacji oświetlenia

Naprawę żyrandola z mosiądzu poprzedza sporządzenie dokładnej dokumentacji. Może ona mieć dwie formy, które opisuje specjalista renowator z ZPUH Andrzej Maćkowiak Przed rozpoczęciem pracy należy zrobić dokładne zdjęcia lampy z różnych ujęć. Dzięki temu klient będzie dokładnie widział skalę wykonanych napraw. Jeśli żyrandol jest zabytkowy, warto odnaleźć fotografie lub ryciny ukazujące jego pierwotny wygląd. To umożliwi precyzyjną rekonstrukcję.

Kolejnym krokiem jest demontaż lampy lub kinkietu i dorobienie brakujących elementów. Po tym następuje usunięcie patyny i wypolerowanie całości. Renowację wieńczy zabezpieczenie mosiądzu przed utlenianiem. Przy czyszczeniu i konserwacji najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie naturalnych składników. Po odświeżeniu pozostaje zamontowanie lampy i sprawdzenie, czy działa jak należy.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży