Materiał Partnera

Z jakich elementów zbudowana jest stacja paliw?

Z jakich elementów zbudowana jest stacja paliw?

Stacje benzynowe są chyba wszystkim znane. Jednak nie każdy z nas wie, jakich konkretnie elementów używa się, aby zbudować taką stację. Budowa stacji paliw to kosztowna inwestycja, na co wpływ na nie tylko ilość elementów składowych, lecz także zagospodarowanie przestrzeni i wybór konkretnych rzeczy. Z jakich elementów złożone są stacje benzynowe?

Z czego składa się stacja paliw?

Każdy inwestor, który podjął decyzję o budowie stacji paliw, musi liczyć się z tym, że jest to kosztowna inwestycja. Koszty są do siebie zbliżone, niezależnie od tego, czy jest to stacja paliw tworzona pod własną marką, czy w ramach sieci franczyzowej. Oczywiście wpływ na ostateczną cenę budowy stacji ma jej wielkość oraz elementy, w które zaopatrzona będzie placówka. Zwykle tego typu stacje tworzą następujące części:

  • budynek stacji benzynowej,
  • wiata,
  • dystrybutory paliwa,
  • zbiorniki na paliwa płynne,
  • pylon cenowy,
  • parking,
  • wyposażenie dodatkowe.

Budynek stacji paliw to nic innego niż obiekt, w których znajduje się sala sprzedażowa oraz kasy. Ta pierwsza część to miejsce, w których znajdują się produkty oferowane przez stację paliw. Mogą to być artykuły spożywcze i przemysłowe. Zdarza się nawet, że w takiej części oferowane są usługi gastronomiczne. Oczywiście nie można zapomnieć o wyznaczeniu miejsca magazynowego, pokoju socjalnego i pomieszczenia biurowego. Wiata to zadaszenie znajdujące się nad dystrybutorami paliw, a niekiedy również nad budynkiem handlowym. Zadaniem wiaty jest zabezpieczenie dystrybutorów przed działaniem warunków atmosferycznych. Poza tym na wiatach często montuje się pylony z informacjami o oferowanych usługach.

Jeśli już o pylonach mowa, to pierwszym elementem stacji paliw, na który uwagę zwracają kierowcy jest pylon ceny. Na nim widnieją informacje o aktualnych cenach poszczególnych paliw. Dodatkowo znajdują się na nim logo lub nazwa stacji oraz godziny jej otwarcia. W przypadku stacji paliw z dodatkowymi usługami, na pylonie nie można zabraknąć informacji o nich. Ważną funkcją na każdej stacji pełnią dystrybutory paliwa, które nazywane są inaczej odmierzaczami paliw. Wpływ na ich cenę ma funkcjonalność. Wyróżnia się dystrybutory jednoproduktowe oraz wieloproduktowe. Oprócz tego można je podzielić na jednostronne i dwustronne, a nawet istnieją odmierzacze ze zwiększoną prędkością nalewania paliwa.

Kolejnym istotnym elementem jest zbiornik na paliwo. Oczywiście w zależności od tego, ile różnych rodzajów paliw oferujemy, tym większej ilości zbiorników będziemy potrzebować. Zbiorniki paliwowe, których montaż i czyszczenie oferuje firma Mik-Pal z Rawicza w województwie wielkopolskim, mogą być podziemne lub nadziemne. Oczywiście do ich sprawnego funkcjonowania, konieczne jest zamocowanie instalacji technicznych i bezpieczeństwa. Na każdej stacji benzynowej nie może zabraknąć również miejsca parkingowego, gdzie kierowcy mogą się zatrzymać i nieco odpocząć przed dalszą jazdą. Budowa stacji benzynowych może obejmować także elementy dodatkowe. Tymi są np. myjnie samochodowe, a także odkurzacze do czyszczenia aut i kompresory. Decydując się na montaż stacji paliw, musimy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe elementy. Tylko w ten sposób zwrócimy na siebie uwagę klientów.

Opracowanie:
Rawicz, Strzelecka 6
tel. 602 881 360
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz