Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów składa się akt notarialny?

Z jakich elementów składa się akt notarialny?

Z koniecznością sporządzenia aktu notarialnego spotkała się każda osoba, która otrzymała spadek, kupiła lub sprzedała mieszkanie oraz dokonała przekazania darowizny. Akt notarialny stanowi formalny dokument, przez co jego zawartość musi spełniać wszystkie wymagania prawne. Wybrakowany lub nieprawidłowo wypełniony akt jest nieważny, przez co postanowienia w nim zawarte nie zyskają mocy prawnej. Sprawdź, co musi znaleźć się w akcie notarialnym.

 

Jak wygląda sporządzanie aktu notarialnego?

Jedyną osobą uprawnioną do sporządzania respektowanych przez prawo aktów notarialnych jest notariusz. Osoby fizyczne, które nie mają problemu z samodzielnym stawieniem się, są zobowiązane do wykonania czynności prawnych w odpowiedniej kancelarii, takiej jak Kancelaria Notarialna Jeziorscy. Wyjątkowe okoliczności zezwalają jednak na sporządzenie aktu prawnego w miejscu innym niż kancelaria, jednak takie przyzwolenie mogą otrzymać jedynie osoby, których stan zdrowia nie pozwala na osobiste stawienie się w wyznaczonej placówce.

 

Każda ze stron musi dodatkowo mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Akt notarialny nie może zostać spisany przez notariusza, jeżeli ma on jakiekolwiek wątpliwości co do zgodności danych osób obecnych przy sporządzaniu aktu. Odpowiedni dokument może stanowić jedynie dowód osobisty, paszport lub karta pobytu, a w szczególnych przypadkach dopuszcza się również okazanie innych dokumentów mogących potwierdzić dane jednej ze stron.

 

Jakie elementy musi zawierać akt notarialny?

Na początku każdego aktu notarialnego musi znaleźć się tzw. komparacja, czyli wstęp zawierający informacje na temat miejsca i daty sporządzenia dokumentu, a także danych wszystkich osób obecnych podczas jego tworzenia. Niezbędne jest zamieszczenie potwierdzonych dokumentami imion, nazwisk i imion rodziców oraz miejsca zamieszkania każdej ze stron. W komparacji muszą znaleźć się również dane samego notariusza, a także przedstawicieli lub pośredników, jeśli biorą oni udział w sporządzaniu aktu.

 

Kolejną częścią aktu notarialnego jest akt właściwy, czyli wszystkie postanowienia oraz oświadczenia uczestniczących stron. Zapisanie wszystkich żądań i ustaleń wymaga przedłożenia stosownych dokumentów, które umożliwią nadanie postanowieniom z aktu mocy prawnej. Dokumenty te muszą również zostać dołączone do gotowego aktu, tak aby w każdej chwili możliwe było potwierdzenie ich zasadności. Następnie w akcie umieszcza się wszelkie pouczenia oraz informacje na temat odpowiedzialności karnej, a także konsekwencji towarzyszących złamaniu postanowień czy przepisów prawa, obejmujących zawarte w dokumencie ustalenia.

 

Na końcu aktu umieszcza się informacje dotyczące kosztów wynikających ze sporządzenia dokumentu oraz podatków, jakie obejmują wykonanie czynności prawnych. Dzięki temu zasadność pobrania wymaganych opłat nie może zostać podważona, a także łatwiej jest ją później wyegzekwować od unikających płatności stron. Aby móc potwierdzić przekazanie wszystkich informacji dotyczących aktu notarialnego, a także samo jego odczytanie i zrozumienie, wszystkie strony włącznie z notariuszem są zobowiązane do umieszczenia na dole dokumentu podpisu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz