Artykuł sponsorowany

Z jakich aplikacji korzystają instytucje finansowe?

Z jakich aplikacji korzystają instytucje finansowe?

Instytucje finansowe, których celem jest świadczenie usług finansowych dla swoich klientów związanych z między innymi operowaniem pieniędzmi czy ich gromadzeniem. Muszą one więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które będą czuwać nad poprawnością działania instytucji finansowych w różnorodnych obszarach. W tym artykule skupiamy się wobec tego na trzech rodzajach aplikacji stosowanych przez instytucje finansowe. 

Systemy do zarządzania pasywami 

Podstawowym rodzajem aplikacji stosowanych w instytucjach finansowych są te przeznaczone do zarządzania pasywami. Najczęściej tego typu oprogramowanie dla instytucji finansowych umożliwia obsługę różnorodnych kontraktów, gwarantując tym samym kontrolę nad takimi produktami jak między innymi:

  • pożyczki, 

  • obligacje,

  • papiery wartościowe,

  • kredyty. 

Dzięki niemu instytucje są wobec tego w stanie w pełni kontrolować swoje pasywa, a także prognozować zyski. 

Systemy do budżetowania

Innym rodzajem aplikacji stosowanych przez instytucje finansowe są te przeznaczone do prognozowania budżetu. Ich rolą jest forecastowanie budżetów oraz nadzorowanie ich wykonania. Przykładowo system Black Box oferowany przez firmę, której specjalizacją jest między innymi projektowanie aplikacji finansowych DATA DOMAIN, zapewnia możliwość nie tylko tworzenia prognoz, ale także:

  • weryfikacji realizacji budżetu, 

  • tworzenie symulacji budżetowych, 

  • prognozowanie zmiennych oraz parametrów na podstawie danych historycznych. 

Działanie tego typu aplikacji bazuje natomiast zazwyczaj na dwóch elementach - analizie danych historycznych i prognozach tworzonych zgodnie z zadanymi parametrami. 

Aplikacje do definiowania wszelkiego rodzaju raportów

Funkcjonowanie instytucji finansowych nie może obejść się bez raportów. Dlatego też powszechnie znajdują w nich zastosowanie także aplikacje przeznaczone do ich tworzenia. Dzięki nim generowanie raportów związanych z lukami płynności, NSFR czy LCR oraz innymi istotnymi w tej branży wskaźnikami staje się o wiele prostsze i szybsze

Podsumowując, współczesne instytucje finansowe nie mogą obejść się bez aplikacji i systemów komputerowych. To właśnie dzięki nim są one bowiem w stanie skutecznie i co najważniejsze poprawnie funkcjonować, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo klientów korzystających z ich usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz