Z czym łączyć trawy ozdobne?

Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne pasują do każdego ogrodu. Szybko wypełniają puste miejsca na rabacie i wyglądają pięknie zarówno zestawione z innymi roślinami, jak i pojedynczo jako mocne akcenty dekoracyjne. Ponadto nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu z ich hodowlą poradzi sobie również początkujący ogrodnik. Z czym je łączyć w ogrodzie?

Strony www Strony www

Jakie trawy ozdobne sprawdzą się w ogrodzie?

Zastanawiasz się, jakie trawy ozdobne sprawdzą się w twoim ogrodzie? Mamy dla ciebie kilka propozycji.

Gatunki niskie

 • Kostrzewa Gautiera - trawa tworząca zwarte, kuliste odruchy. Osiąga maksymalnie 15 cm wysokości, rozrasta się na boki, tworząc zwarty zielony kobierzec.
 • Śmiałek darniowy - to roślina bardzo niska, śmiałek jest uważany za bardzo atrakcyjny gatunek, szybko rośnie a jego kwiatostany tworzą bujną, puszysta chmurkę.

Gatunki średnie

 • Kostrzewa popielata - piękna trawa, o unikatowym, błękitnym zabarwieniu. Jej kolor jest tym intensywniejszy, im bardziej uboga jest gleba, na której rośnie. Dorasta do 30 - 40 cm.
 • Imperata cylindryczna - popularna ze względu na swoje ciekawe wybarwienie, trawa o spiczastych, smukłych liściach. Wiosną są one jasnozielone, z żółtymi końcówkami, latem, i ku jego schyłkowi przebarwiają się, przybierając intensywną czerwono-pomarańczową barwę.
 • Drżączka średnia - piękna, delikatna trawa ozdobna, osiągająca do 30 cm wysokości. Drżączka ma płaczący pokrój, wprowadza do ogrodu i na rabaty dynamiczny wygląd.

Gatunki wysokie

 • Trawa pampasowa - to wysoka, bujna trawa, dorastająca nawet do 3 metrów wysokości. Jej największą ozdobą są spektakularne pióropusze, jakie pojawiają się na niej podczas kwitnienia.
 • Proso rózgowate - roślina o pięknych brązowo zielonych liściach, które stanowią jej ozdobę aż do zimy, kiedy kolor staje się nieco bardziej intensywny. Latem cieszą oko jej różowe, puchate kwiatostany.

trawy ozdobne

Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne pięknie komponują się z bylinami, zwłaszcza takimi, z którymi stworzą malowniczy kontrast. Dobrze będą przy nich wyglądać rośliny barwne o dużych, masywnych liściach, np. żurawki, rozchodniki, jeżówki. W towarzystwie rozłożystych kęp traw doskonale wyglądają też byliny o dużej liczbie drobnych kwiatów, np. firletka kwiecista, kocanka piaskowa, pierwiosnek, żagwin ogrodowy i szałwia.

Trawy ładnie wyglądają także w towarzystwie drzew - posadzone pod ich koronami, stworzą ciekawe tło. Mogą być również stosowane jako roślinność przesłaniająca lub maskująca. Posadzona przy tarasie, wysoka trawa, zasłoni nas przed wścibskim wzrokiem a równocześnie stworzy stylową przesłonę.

Możesz również zdecydować się na rabatę złożoną z samych traw. Najlepiej, aby rosły na niej trawy o różnej wysokości, pokroju i kolorze. W sklepach ogrodniczych możesz kupić gotowe zestawy traw, stworzone przez specjalistów.

Obok siebie możesz posadzić np. turzycę ceglastą, kłosówkę miękką i turzycę palmową. Zjawiskowo będzie również wyglądać rabata z traw pampasowych. Stworzona z różnych odmian traw stworzy zaciszne miejsce w ogrodzie, pozwoli odciąć się od okien sąsiadów lub zakryć nieładne ogrodzenie. Dobrze będzie się prezentować również nad oczkiem wodnym czy jako tło dla romantycznej ławki.

Z czym łączyć trawy ozdobne na rabatach? Idealne połączenia

Nie masz pomysłu na aranżację rabaty? Skorzystaj z naszych podpowiedzi. Te trawy i kwiaty idealnie się ze sobą komponują!
 • Kostrzewa sina + wrzosy, macierzanka, lawenda, goździki ogrodowe
 • Imperata "Red Baron" + bukszpan, tuja, konwalnik, czarne żurawki
 • Ostnica cieniutka + róże, łubin, wrzosy
 • Miskant chiński + iglaki, róże, hortensje

trawy w ogrodzie

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także