Materiał Partnera

Z czym będziemy musieli się liczyć otwierając sklep spożywczy?

Z czym będziemy musieli się liczyć otwierając sklep spożywczy?

Sklep spożywczy to nieodzowna część życia każdego z nas, przez co tego rodzaju działalność gospodarcza przyciąga wielu przedsiębiorców. Oczywiście, prowadzenie sklepu spożywczego nie zawsze jest łatwe i wiele aspektów będzie uzależnionych od możliwości finansowych. Jednakże, warto przyjrzeć się poszczególnym elementom prowadzenia takiej działalności. Przedstawiamy najbardziej przydatne informacje w tym temacie.

Podstawowe informacje

Na początek, przyjrzyjmy się temu, co trzeba zrobić w celu założenia własnego sklepu spożywczego. Jak łatwo się domyślić, pierwszym krokiem, który potencjalny przedsiębiorca musi podjąć jest zarejestrowanie tego typu działalności gospodarczej. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że podjęcie się tego kroku nie pozwoli nam od razu sprzedawać artykułów spożywczych, gdyż w tym celu trzeba stosować się do pewnych obowiązków. Poszczególne obowiązki reguluje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jedną z najważniejszych czynności, której musi się podjąć właściciel sklepu spożywczego jest złożenie wniosku do sanepidu o zatwierdzenie działalności zakładu. Jest to bardzo ważny aspekt, o który trzeba zadbać nie tylko w sytuacji, gdy prowadzimy sklep stacjonarny.

Niezbędne kroki

Zatwierdzenie działalności zakładu przez Sanepid będzie także niezbędne w przypadku, gdy prowadzimy sklep z dostawą zakupów do domu. Co dalej? W następnej kolejności, właściciel sklepu spożywczego będzie musiał złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów, których to działalność polega na wprowadzaniu do obrotu żywności. Ważne jest przy tym, aby pamiętać o maksymalnym możliwym terminie złożenia tego rodzaju wniosku, który to można złożyć najpóźniej 14 dni przed otwarciem sklepu. Jak więc można zauważyć, osobę pragnącą założyć sklep spożywczy czeka całkiem sporo obowiązków, a to jeszcze nie koniec. Przedsiębiorca mający na celu prowadzić tego rodzaju działalność gospodarczą będzie musiał także podjąć decyzję o samym modelu biznesowym.

Kwestia ta jest jednak indywidualna, gdyż od chęci oraz możliwości samego przedsiębiorcy zależy, czy zdecyduje się na franczyzę. Jak udało nam się ustalić dzięki informacji od ekspertów z firmy Best Catering zajmującej się świadczeniem usług związanych ze sprzedażą artykułów spożywczych, postawienie na franczyzę nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem. Oczywiście, postawienie na rozpoznawalną markę praktycznie w każdym przypadku jest w stanie znacząco pomóc przy początkowych fazach prowadzenia sklepu spożywczego, a dodatkowo sam przedsiębiorca jest zwolniony z kilku obowiązków. Co więcej, franczyza zapewnia także między innymi wyposażenie oraz zatowarowanie sklepu. Zrezygnować będziemy jednak musieli z pełnej samodzielności oraz często ponosić znacznie większe koszty.

Pozostałe informacje

Warto zwrócić uwagę także na inne aspekty prowadzenia działalności w postaci sklepu spożywczego. Bardzo ważnym elementem, bez którego to nie można prowadzić sklepu jest oczywiście wyposażenie się w kasę fiskalną. Obowiązek ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej wymagany jest przez ustawę o VAT. Przy tym, warto jednak wspomnieć, że istnieje sytuacja, w której nie trzeba korzystać z kasy fiskalnej. Tak więc, właściciele sklepów spożywczych, w których w poprzednim roku podatkowym obrót nie przekroczył 20 000 zł, są zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, choć nie dotyczy to napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.

Warto także na koniec przyjrzeć się nieco sklepom spożywczym, które to funkcjonują w internecie. Tego rodzaju działalność gospodarcza z czasem nabiera coraz większej popularności, przez co warto zastanowić się także nad jej prowadzeniem. Przy tym, pamiętać jednak trzeba jako przedsiębiorca, że niezwykle ważne jest zadbanie o krótki czas dostawy artykułów spożywczych, co wynika ze sporego zapotrzebowania na świadczenie właśnie tego typu usług. Możliwe jest także to, że będzie trzeba włożyć sporo wysiłku w rozreklamowanie sklepu spożywczego online. Trzeba więc być na to odpowiednio przygotowanym.

Opracowanie:
Brenna, Leśnica 100
tel. 33 853 60 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz