Artykuł sponsorowany

Z czego złożona jest droga i jak poprawnie ją zaprojektować? Motyles Kompleksowa obsługa budownictwa Piotr Przybylski

Z czego złożona jest droga i jak poprawnie ją zaprojektować? Motyles Kompleksowa obsługa budownictwa Piotr Przybylski

Projektowanie dróg to zadanie, którym mogą zająć się wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia w tym kierunku. Podczas tworzenia projektu należy opracowywać dokumentację techniczną, a także załatwiać sprawy formalne. Dokumentacja techniczna zwykle obejmuje rysunki, ich opisy oraz obliczenia. Wykonanie projektu drogi wymaga również wiedzy na temat kształtowania geometrii drogi, jej przebiegu czy konstrukcji. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas projektowania dróg?

Na co zwraca się uwagę podczas projektowania dróg?

Drogi buduje się w pasie terenu, który wyznaczają linie rozgraniczające. Linie te znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania terenu albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W trakcie projektowania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a jednym z nich jest szerokość drogi. Droga powinna być na tyle szeroka, aby możliwe było umieszczenie na niej elementów dotyczących jej funkcji. Poza tym parametr ten musi uwzględniać uwarunkowania terenu. Trzeba jednak dodać, że szerokość drogi zależy również od jej klasy i przekroju. W trakcie tworzenia projektu drogi uwzględnia się też ewentualne umieszczenie torowiska, pasów zieleni, chodników czy ścieżek rowerowych. Szerokość drogi zależy także od poszczególnych jej elementów, którymi mogą być np. jezdnie, rowy, skarpy i pobocza. Projektant musi również wziąć pod uwagę minimalne odległości między poszczególnymi skrzyżowaniami, aby zachowany został odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych części drogi jest jezdnia. Jezdnie dzieli się na różne klasy i mogą nimi być:

  • autostrady,

  • drogi ekspresowe,

  • drogi główne,

  • drogi zbiorcze,

  • drogi lokalne,

  • drogi dojazdowe.

Każda klasa jezdni ma różne parametry, które określa się na podstawie prędkości projektowej i miarodajnej. Wszystkie drogi mogą mieć różną ilość jezdni, a wpływ na ten czynnik ma przede wszystkim natężenie ruchu. W trakcie projektowania dróg biuro projektowe musi uwzględnić odpowiedni spadek w przekroju poprzecznym i podłużnym, który pozwoli na odprowadzanie wód opadowych.

Jakie są pozostałe elementy dróg?

Jeśli na drodze znajduje się kilka jezdni, wówczas między nimi jest pas dzielący. Takim pasem może być np. zieleń o określonej szerokości. Ponadto na pasach dzielących umieszcza się urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i znaki pionowe. Kolejnym elementem drogi jest pobocze. Złożone jest ono np. z pasa awaryjnego. Takie rozwiązania znajdziemy na autostradach i drogach ekspresowych. Z informacji przekazanych przez specjalistę od takich zadań z biura projektowego Motyles Kompleksowa obsługa budownictwa Piotr Przybylski, wynika, że na pasie awaryjnym nie może znajdować się żaden obiekt. Wszelkie znaki drogowe i inne urządzenia umieszcza się na poboczu gruntowym. Podczas projektowania drogi należy uwzględnić także chodniki oraz ścieżki rowerowe. Muszą one zostać zaprojektowane tak, by korzystanie z nich było bezpieczne, a ich szerokość zależy od natężenia ruchu. Pozostałymi elementami dróg, o jakich powinien pamiętać każdy projektant dróg, są nasypy i wykopy, przejazdy drogowe, skrzyżowania, węzły, oświetlenie, odwodnienie oraz konstrukcja nawierzchni.

Komu zlecić wykonanie projektu?

Decydując się na współpracę z firmą Motyles Kompleksowa obsługa budownictwa Piotr Przybylski, można liczyć na profesjonalizm, doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdego zlecenia. Firma posiada bogate portfolio realizacji na terenie całej Polski, a jej usługi cieszą się uznaniem wśród inwestorów oraz innych podmiotów związanych z branżą budowlaną i infrastrukturalną.

Wybierając firmę Motyles, można być pewnym precyzyjnie dobranych rozwiązań technicznych oraz wysokiej estetyki realizacji, co przekłada się na zadowolenie i bezpieczeństwo użytkowników przejść czy przepustów drogowych. Firma współpracuje zarówno z klientami prywatnymi, jak i instytucjonalnymi, służąc pomocą przy realizacji zarówno lokalnych inwestycji, jak i skomplikowanych projektów infrastrukturalnych o znaczeniu krajowym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać