Materiał Partnera

Z czego zbudowana jest instalacja elektryczna w domu?

Z czego zbudowana jest instalacja elektryczna w domu?

Nieodłącznym elementem każdego budynku są instalacje elektryczne. Są to newralgiczne elementy budynku, których wykonanie powinno się powierzyć profesjonalnemu elektroinstalatorowi. Wiele rzeczy można w tej kwestii wykonać samemu, ale do kompleksowego wykonania instalacji w sposób bezpieczny, wymagana jest duża ilość doświadczenia. Przed zatrudnieniem elektryka, warto jednak dowiedzieć się, na co składa się cała elektryka budynku.

Na czym polega praca elektroinstalatora?

Kompleksowe wykonanie instalacji elektrycznej wymaga stworzenia przyłącza do sieci energetycznej, rozprowadzenia instalacji po domu z uwzględnieniem kilku obwodów, a także spięcia wszystkiego w całość za pomocą rozdzielnicy. Jak wskazują eksperci z Elektro – KlimCool Krzysztof Klimek montaż instalacji elektrycznych wymaga ścisłego trzymania się założeń projektowych, a także umiejętnego dopasowania wykorzystywanych materiałów. Popełnienie błędu przez elektryka może prowadzić do tworzenia się przepięć, które zagrażają sprzętom elektronicznym podłączonym do obwodu, a nawet pożarem.

Etapy konstruowania instalacji elektrycznej

Korzystając z usług profesjonalnej firmy, w pierwszej kolejności zapozna się z dokładnymi planami budynku oraz projektem. Na tej podstawie zaplanuje rozprowadzenie poszczególnych obwodów i pionów zasilających. Po zrobieniu przyłącza z sieci energetycznej, które zazwyczaj robi się ze słupa, o ile montaż dotyczy budynków wolnostojących, lub z okablowania rozprowadzonego w studzienkach, w przypadku instalacji miejskich, należy zamontować rozdzielnicę, czyli tablicę rozdzielczą. To od niej będą rozprowadzane obwody w budynku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że elektroinstalator montujący instalację elektryczną prowadząc naprawę instalacji elektrycznych lub mając z nią jakikolwiek problem, który potencjalnie może zagrażać bezpieczeństwu, to właśnie na rozdzielnicy należy odłączyć prąd od reszty budynku.

Ile obwodów elektrycznych rozprowadza się w przeciętnym budynku?

Specyfika instalacji elektrycznych jest taka, że zazwyczaj rozprowadza się co najmniej trzy obwody. W pierwszej kolejności należy zaplanować obwody gniazd wtykowych, które powinny być odpowiednio rozplanowane zgodnie z projektem budynku, co jest istotne dla bezpieczeństwa instalacji i wymagane prawem. W drugiej kolejności planuje się obwód zasilający oświetlenie i drobne odbiorniki. Są to niezależne od siebie obwody. Najistotniejsze jest jednak, aby obwody o wyższym napięciu, czyli dedykowane do podłączenia pralki w łazience oraz kuchni, były także oddzielne, oraz odpowiednio dopasowane do wymagań tego typu urządzeń.

Opracowanie:
Praszka, Mickiewicza 28 lok. 21
tel. 603 589 514
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz