Materiał Partnera

Z czego tworzy się meble tapicerowane?

Z czego tworzy się meble tapicerowane?

Chcąc nadać wnętrzu elegancji, warto rozważyć zakup mebli tapicerowanych. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdą, zawsze budzą duże zainteresowanie. Oprócz ciekawych właściwości dekoracyjnych takie meble są też komfortowe w codziennym użytku. Z tych właśnie względów warto je wybierać do salonów, czy też sypialni. Oczywiście meble tapicerowane można wstawić do innych pomieszczeń i będą one się tam świetnie prezentowały, na co wpływ ma m.in. szeroki wybór obić.

Czym właściwie są meble tapicerowane?

Chyba każdy z nas spotkał się kiedyś z określeniem mebli tapicerowanych. To nazwa rozmaitych mebli (np. kanap, foteli, sof, puf, narożników), które zostały obite materiałem tapicerskim. Tapicerzy zajmujący się wytwarzaniem takich elementów wyposażenia wnętrz, w tym zakład Jan Bujnowski i Syn z Gdańska, zwykle w swojej pracy używają żakardu, weluru, skóry i innych materiałów. Poszczególne meble tapicerowane mogą różnić się od siebie nie tylko materiałem obicia, lecz również kolorem i fakturą, dzięki czemu bez trudu dobierzemy właściwy mebel, który będzie pasował do pozostałych dekoracji w danym pomieszczeniu.

Warto podkreślić, iż każda tkanina tapicerska nadaje meblom ciekawego charakteru, aczkolwiek końcowy efekt można znacznie różnić się od siebie, w zależności od użytego materiału. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ inne obicia będą pasowały np. w mieszkaniach w stylu industrialnym, a inne w klasycznym albo rustykalnym.

Konstrukcja mebli tapicerowanych

Wśród mebli tapicerowanych największą popularnością cieszą się sofy, kanapy i narożniki, czyli elementy, które przeważnie znajdują się w salonie. Zwykle mają one wytrzymałą drewnianą ramę. Stanowi ona konstrukcję całego mebla. Oprócz tego ważnym elementem jest miękkie wypełnienie. To właśnie ono ma największy wpływ na wygodę podczas wypoczynku. Zakłady tapicerskie jako wypełnienia często używają pianki poliuretanowej, lateksowej albo memory. Oczywiście najczęściej w meblach znajduje się wypełnienie z pianki poliuretanowej, ponieważ materiał ten wyróżnia się m.in. elastycznością. Dzięki tej właściwości zapewnia dobre podparcie dla pleców, a jednocześnie nie ma śladów odgnieceń na meblu.

Dla wielu najważniejszym elementem konstrukcyjnym mebli tapicerowanych jest obicie. Może to wynikać z faktu, iż widzimy je jako pierwsze i to od niego w największej mierze zależy wygląd całego mebla. Zakłady tapicerskie oferują często obicia gładkie i pikowane. Te drugie są idealnym wyborem dla pomieszczeń zaaranżowanych w stylu glamour, aczkolwiek warto na nie postawić także wtedy, gdy chcemy nadać wnętrzu eleganckiego wyglądu. Kolejnymi elementami, z jakich składają się meble tapicerowane, są między innymi podłokietniki, nóżki oraz poduchy. Wiele osób zapomina o tych dodatkach, jednakże mają one duży wpływ na to, jak prezentuje się cały mebel. Nóżki zwykle tworzy się z drewna albo metalu. Ten mały element może podkreślić charakter całego mebla, a dzięki niemu jeszcze lepiej będzie się on prezentował w danym pomieszczeniu.

Opracowanie:
Gdańsk, Wyspiańskiego 17
tel. 58 341 26 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz