Artykuł sponsorowany

Wznowienie granic, czyli jak rozwiązać spór o granice działki?

Wznowienie granic, czyli jak rozwiązać spór o granice działki?

Spory o to, gdzie przebiega granica nieruchomości, są dość częste, zwłaszcza w miejscach, gdzie granica się zatarła, gdzie przed laty powstały budynki, a teraz sąsiad poddaje w wątpliwość ich usytuowanie, oraz w innych sytuacjach. Jako że kwestia przebiegu granic to jeden z najczęstszych konfliktów między sąsiadami, istnieją odpowiednie procedury prawne i administracyjne, w których spór może zostać rozwiązany przy udziale uprawnionego geodety.

Jak przebiega procedura wznowienia granic działki?

Procedura związana ze wznowieniem granic jest dość skomplikowana, zatem warto w tej sytuacji zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonej firmy geodezyjnej. Jak już sama nazwa wskazuje, czynności związane ze ponownym rozgraniczeniem nieruchomości wykonuje się w tych miejscach, gdzie granice już wcześniej zostały wytyczone, ale z jakichś przyczyn uległy zatarciu. Mogło się tak stać gdy dany teren przez długi czas nie był w ogóle użytkowany, ale niestety bywa także, że nielojalny sąsiad świadomie przesunął granicę, na przykład stawiając budynek, bądź uprawiając pole.

Postępowanie takie wszczyna się przeważnie na wniosek właściciela jednej z nieruchomości, a czynności, które wymagane są przepisami ustawy Prawo Geodezyjne, wykonuje osoba z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem, a także posiadająca uprawnienia. Może to być geodeta z firmy Geotlas Usługi geodezyjne i kartograficzne mgr inż. Marcin Kulas. Jego zadanie polega na dokładnej analizie dokumentów obu działek, odnalezieniu dowodów w terenie, w postaci znaków i śladów granicznych, a następnie ponowne wytyczenie granicy na podstawie posiadanych dokumentów i dowodów.

Znaczenie granic nieruchomości

Granice nieruchomości mogą być ustalone w trybie rozgraniczeniowym, podziałowym, albo w trakcie innych procedur administracyjnych. Dla nieruchomości musi istnieć pełna dokumentacja geodezyjna, wydana na podstawie konkretnej obowiązującej podstawy prawnej. Może być ustalona ostateczną decyzją administracyjną lub orzeczeniem sądowym.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz