Materiał Partnera

Wyważanie kół po zmianie opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe!

Wyważanie kół po zmianie opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe!

Producenci kół, ogumienia i felg, a także zakłady wulkanizacyjne podają, iż każdy właściciel pojazdu powinien przeprowadzić tak zwane wyważenie kół przynajmniej raz na pięć tysięcy kilometrów przebiegu. Warto jednak kierować się drugą co do tego zasadą i wykorzystywać profesjonalną wiedzę mechaników w tym zakresie przy każdej zmianie ogumienia – przynajmniej dwa razy w roku.

Uniwersalna zasada dla kierowców: Najważniejszą wskazówką przy wyważaniu kół dla każdego kierowcy jest dokonywanie tego działania przy wymianie opon zimowych na letnie, oraz z letnich na zimowe! Przyjmując tę zasadę będziesz miał pewność, iż zawsze koła Twojego samochodu będą w odpowiedni sposób wyważone!

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważaniem kół jest proces równomiernego rozkładania mas wokół osi obrotu koła tak, aby centralizować środek ciężkości, ze środkiem obrotu. Warto bowiem wiedzieć, że nawet niewielkie różnice w rozłożeniu masy na różnych fragmentach obwodu konstrukcji, może doprowadzić do wielu usterek podzespołów samochodu, a także do nieprawidłowego jego zachowania na drodze. Samo wyważanie kół wykonywane jest dzisiaj specjalistycznymi wyważarkami. Najczęściej wykorzystuje się tak zwane ciężarki, które nabijane lub naklejane są do felg. Pierwsza metoda stosowana jest przy felgach stalowych, druga przy tych aluminiowych.

Wiedza wulkanizatora ma duże znaczenie

Według ekspertów motoryzacyjnych za usterki układu kierowniczego, czy też zawieszenia, wielokrotnie odpowiadania nieprawidłowe wyważenie kół lub też nieprecyzyjne dobranie odpowiedniego dla danego modelu auta ogumienia oraz felg. Warto zatem korzystać z usług tylko sprawdzonych serwisów opon, które wyróżniają się szeroko wyspecjalizowaną kadrą oraz nowoczesnym parkiem maszynowym. Takimi wyznacznikami charakteryzuje się firma motoryzacyjna GTI Żbikowice, która oprócz szerokich usług wulkanizacyjnych (od wymiany opon, po prostowanie felg), zajmuje się także sprzedażą opon, akumulatorów i innych części samochodowych. Dodatkowo podmiot oferuje auto detailing zewnętrzny i wewnętrzny (np. parowe czyszczenie tapicerki) oraz wypożyczanie samochodów rodzinnych, osobowych oraz dostawczych.

Jak rozpoznać niewyważenie kół?

Doświadczony kierowca bez problemu rozpozna objawy niewyważania kół. Jest to bardzo ważne, ponieważ zjawisko to wpływa nie tylko na szybsze zużycie bieżnika opon, drążków kierowniczych, czy amortyzatorów, ale także powoduje pogorszone prowadzenie auta. Pojazd ciężko pokonuje zakręty, zmniejsza się jego przyczepność do nawierzchni oraz znacznie wydłuża się proces hamowania – te problemy mogą doprowadzić zaś do poważnych kolizji, czy wypadków. Warto zatem zwracać uwagę na takie symptomy niewyważonych kół jak: drganie całego nadwozia, zarzucanie tyłu auta przy pokonywaniu ostrych zakrętów, wyczuwalne drgania kierownicy, plackowanie bieżnika, czy też występowanie nietypowego szumu podczas jazdy.

Kiedy wyważać koła?  

Koła należy wyważać raz na 5 tysięcy kilometrów przebiegu, bądź przy każdej zmianie opon zimowych na letnie i na odwrót. Istotne jest również udanie się do zakładu wulkanizacyjnego w związku z wyważeniem kół, po długotrwałej jeździe po nierównej nawierzchni, śniegu, czy błocie, czy też po najechaniu na większy kamień/gałąź bądź krawężnik. Nie powinni zapominać również o tym kierowcy, którzy brali udział w stłuczce, czy poważniejszej kolizji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz