Artykuł sponsorowany

Wyważanie kół – dlaczego jest aż tak istotne?

Wyważanie kół – dlaczego jest aż tak istotne?
Specjaliści z branży motoryzacyjnej są absolutnie zgodni co do tego, że wyważenie kół jest jedną z najważniejszych czynności, o które powinien zadbać każdy kierowca. W praktyce sprawa nie przedstawia się specjalnie dobrze, ponieważ kwestia ta często jest po prostu bagatelizowana. Postępowanie takie może nieść ze sobą dość poważne konsekwencje związanie nie tylko z komfortem prowadzenia, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem. Dlaczego zatem wyważenie kół powinno stanowić priorytet?

Wyważanie kół – kiedy je wykonać?

Konieczność przeprowadzenia wyważenia kół związana jest głównie z pokonywaną w skali roku odległością. Co do zasady proces ten powinno się wykonywać co około 15-20 tysięcy kilometrów. Sprawia to, że kierowcy nie muszą w tym celu specjalnie rezerwować wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym. Wyważania kół najczęściej dokonuje się podczas zmiany opon z letnich na zimowe. Jak przebiega ten proces?

Jak to w przypadku mechaniki pojazdowej bywa, jakość wykonania usługi zależy od dbałości o dosłownie każdy detal. Dlatego właśnie, bez względu na to, czy mamy do czynienia z felgami stalowymi, czy aluminiowymi, przystępuje się do ich starannego wyczyszczenia. Pozwoli to pozbyć się błota oraz zaschniętego pyłu hamulcowego, czyli czynników, które mogłoby zmniejszyć precyzję wyważenia. Następnie przystępuje się do założenia ciężarków. Dla felg stalowych są ciężarki wbijane, a dla aluminiowych przyklejane. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Gdzie dokonać wyważenia kół?

Wielu kierowców, szukając pozornych oszczędności, samodzielnie podejmuje się wymiany opon, ponieważ samo przełożenie ogumienia, nie stanowi poważnego wyzwania nawet dla mniej doświadczonych osób. Niemniej jednak w tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że każda ingerencja w koło samochodowe wymaga jego ponownego wyważenia, a do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt znajdujący się jedynie na wyposażeniu najlepszych wulkanizatorów takich jak firma Soltrade.

Pojawia się zatem kluczowe pytanie dotyczące tego, co może stać się w sytuacji, kiedy kierowca zdecyduje się na jazdę z niewyważonymi kołami? Objawy mogą być różne, aczkolwiek najczęstszym z nich są bardzo charakterystyczne drgania nasilające się wprost proporcjonalnie to wzrastającej prędkości. Niestety to prosta droga do tego, aby stracić panowanie nad pojazdem. Niewłaściwie wyważone koło przyczynia się również to znacznie szybszego zużycia się poszczególnych podzespołów układu zawieszenia. Mowa tu głównie o amortyzatorach, wahaczach oraz stabilizatorach. Jako że są to elementy, które nie podlegają procesowi regeneracji, ich naprawa wiąże się ze sporymi wydatkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz