Materiał Partnera

Wyważanie kół – co warto wiedzieć?

Wyważanie kół – co warto wiedzieć?

Na bezpieczeństwo i komfort podróżowania samochodem wpływa wiele czynników. Jednym z najbardziej zauważalnych, a wręcz odczuwalnych, jest wyważenie kół. To od niego bowiem zależy płynna jazda. Zawsze zatem przy zmianie opon zimowych na letnie i letnich na zimowe, proś wulkanizatora o odpowiednie wyważenie kół.

Przyczyny niewyważonych kół

Przyczynami niewyważonych kół jest przede wszystkich ich nieodpowiedni montaż w zakładzie wulkanizacyjnym, częste najeżdżanie na krawężniki, źle dobrane ogumienie, zbyt długa jazda na oponach zimowych/letnich, czy też różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Częstą przyczyną niewyważonych kół, może być także uszkodzenie felgi, lub słaba jej jakość.

Objawy niewyważonych kół

Niewyważone koła można w łatwy sposób rozpoznać. Przede wszystkim zachowanie samochodu na drodze będzie miej stabilne, zwłaszcza przy większych prędkościach i pokonywaniu ostrych zakrętów. Często auto będzie kierowało się delikatnie w lewą/prawą stronę, a na kierownicy będzie można odczuć specyficzne drganie. To wtedy warto zwrócić uwagą na bieżniki opon, które szybko ulegają starciu w zależności, od strony auta, która nie jest wyważona. Łatwo zauważyć, np. zgrubienie niewielkiego odcinka drutówki, tworzącej wewnętrzny oplot opony.

Niewyważone koła – skutki

Skutki niewyważonych kół, mogą być dla naszego auta bardzo niekorzystne. Zjawisko to powoduje zniszczenia ogumienia i jego bieżników, felg, klocków i tarcz hamulcowych, a także innych podzespołów. Warto również wiedzieć, że niewyważone koła, przez między innymi konieczność wydłużenia drogi hamowania powodują, zwiększenie opłat za paliwo.

Przeciwdziałanie niewyważonym kołom – serwis

Walka z niewyważonymi kołami jest stosunkowo prosta, o ile zgłosimy się do profesjonalnego zakładu, wykorzystującego tylko najnowszej generacji sprzęt naprawczy. Mowa między innymi o specjalnych urządzeniach elektronicznych, które dokonują pomiarów rozkładu masy felgi oraz opony. Dzięki nim można zamontować koła, w taki sposób, aby jego masa na osi pojazdy była rozłożona wokół środka obrotu. W przypadku konieczności redukowania nieprawidłowości, najczęściej stosuje się specjalne odważniki, odpowiednio mocowane do konstrukcji koła. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj można zakupić specjalne czujniki, które poinformują kierowcę o tym, iż geometria oraz wyważenie, są nieprawidłowe.

Wyważanie kół? Udaj się do bydgoskiego warsztatu!

W przypadku chęci wyważenia kół, poprawienia geometrii zawieszenia, wymiany ogumienia, czy jego kupna, a także w sytuacji, kiedy będziesz potrzebował innych usług wulkanizacyjnych, zgłoś się do renomowanego zakładu Opony Leon, który działa w Bydgoszczy. To tam wysoka jakość prac, łączona jest z błyskawiczną obsługą, a także atrakcyjnymi cenami. Przy wyważaniu kół, specjaliści z tego warsztatu, zawsze wykorzystują nowoczesną technologię diagnostyki motoryzacyjnej! 

Opracowanie:
Bydgoszcz, Grunwaldzka 235
tel. 783 274 426
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz