Materiał Partnera

Wytyczanie budynku

Wytyczanie budynku

Wytyczanie budynku jest jednym z pierwszych i obowiązkowych prac, jakie trzeba wykonać podczas realizacji inwestycji budowy domu. Wytyczanie to nic innego, jak precyzyjne określanie miejsca, w którym stanie dom – określanie linii przebiegu fundamentów. 

Kto wykonuje wytyczenie?

Do wytyczenia budynku musimy zatrudnić geodetę. Najlepiej skorzystać z usług kogoś sprawdzonego, dlatego warto zasięgnąć rady u rodziny bądź znajomych, jeśli nie mamy takiej możliwości – przydatne okażą się opinie zamieszczone w internecie. Najlepiej sprawdzą się firmy, które działają w naszej okolicy i dobrze znają lokalny teren.

Ile to kosztuje?

Koszty związane z wytyczeniem budynku wahają się na granicy 400-600 zł, ale kwota ta jest podana orientacyjnie, wszystko zależy od rodzaju terenu, lokalizacji działki, a także nakładu pracy i stopnia skomplikowania pomiaru. Najwięcej zapłacimy za usługi w dużych miastach; na obrzeżach i w mniejszych miejscowościach ceny są zdecydowanie niższe.

Wytyczanie budynku

Na podstawie dokumentacji projektowej oraz wykonanych pomiarów geodeta wytycza w terenie i oznacza wszystkie charakterystyczne punkty budynku oraz osie geometryczne. Już po wstępnych pracach będziemy mogli sobie wyobrazić rozkład pomieszczeń w domu i ułożenie fundamentów. Po wykonaniu wytyczenia geodeta sporządza odpowiedni wpis w dzienniku budowy oraz przygotowuje mapę sytuacyjno-wysokościową dla danej działki budowlanej.

Metody wytyczania budynku

Istnieje wiele metod wytyczania granic budynku, najpopularniejszą z nich jest tzw. palikowanie, czyli oznaczanie charakterystycznych punktów za pomocą wbijanych w ziemię palików. Często wykorzystywaną metodą jest również oznaczanie osi geometrycznych za pomocą ław drutowych. W tym celu sznurek lub drut rozpina się równolegle do osi ław fundamentowych i mocuje go do łat lub desek przytwierdzonych do palików. Miejsca, w których druty się krzyżują, wyznaczają przecięcie się osi domu.

Okiem eksperta

Pamiętajmy, że wykop pod ławy fundamentowe nie musi po obu stronach ławy mieć takiej samej szerokości, ponieważ nie ma wymogu, aby osie budynku przebiegały dokładnie w środku ściany. Bardzo często dzieje się tak, że osie budynku są jednocześnie osiami warstwy konstrukcyjnejpowiedział Tomasz Ciążyński, właściciel zakładu usług geodezyjnych GEOREF w Gliwicach.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz