Artykuł sponsorowany

Wysięgniki do słupów oświetleniowych

Wysięgniki do słupów oświetleniowych

Zarówno w małych miastach, wsiach, czy dużych miejscowościach bardzo ważne są odpowiednie urbanistyczne systemy oświetleniowe. Są one także bardzo istotne przy projektowaniu dróg międzymiastowych, krajowych, a także międzynarodowych. Prawidłowe oświetlenie danych obszarów musi być zatem projektowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalnie wysoki poziom funkcjonalności, przy najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa. Ważnymi elementami słupów oświetleniowych są tak zwane wysięgniki.

Rodzaje wysięgników słupów oświetleniowych

Wbrew pozorom konstrukcja danego słupa oświetleniowego, nie jest prosta. Przy ich projektowaniu istotnych jest wiele wyznaczników. Mowa o zakresie obszaru do oświetlenia; istniejącej wokół zabudowie, czy infrastrukturze (np. linie energetyczne); natężeniu i kolorze emitowanego światła; sposobów doprowadzania energii do słupów; czy też ukształtowania terenu. Jeśli chodzi o parametry wysokości konstrukcji i zakresu oświetlenia, bardzo ważną funkcję spełnią dobrze dobrane wysięgniki. Są to elementy, przedłużające słup główny, a to właśnie na nich instalowane są lampy. Dzisiaj rodzajów wysięgników, jest wiele. Ich wybór zależy od między innymi od wcześniej wymienionych czynników. Spotkać się można zatem z wysięgnikami kątowymi, wysięgnikami łukowymi jednoramiennymi, czy z wysięgnikami łukowymi dwuramiennymi (giętymi lub spawanymi). Warto przy tym wiedzieć, że mają one nie tylko być bardzo funkcjonalne, ale także atrakcyjnie wizualnie – cały słup oświetleniowy z lampą musi idealnie harmonizować się z porządkiem urbanistycznymi wokół.

Materiał wykonania wysięgników

Wysięgniki muszą być wykonywane z bardzo stabilnych, ale przy tym dosyć lekkich materiałów. Są one bowiem często instalowane na słupach betonowych, a dzisiaj w znacznej większości, na tych stalowych. Wysięgniki oświetleniowe są zatem produkowane głównie ze stali. Ważne jest jednak przy tym to, aby była ona zabezpieczona przed korozją, a także ocynkowana ogniowo. Stosowanie restrykcyjnych norm przez producentów – jednym z nich jest firma Tech-Met, która gwarantuje również taśmy stalowe, agregaty prądotwórcze oraz projekty elektroenergetyczne – pozwala na to, aby instalowane wysięgniki w polskich warunkach mogły być żywotne nawet do 50 lat. Istotne jest jednak ich konserwowanie, a także okresowe przeglądy techniczne. Przy produkcji wysięgników ważne zatem jest to, aby:

  • były odporne na warunki atmosferyczne,
  • były odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • były odporne na działania ptaków,
  • zapewniały odpowiednio stabilną konstrukcję dla instalowanych lamp,
  • zapewniały odpowiednią konstrukcję zabezpieczającą przewody, itp.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz