Artykuł sponsorowany

Wyprowadzanie zaległości księgowych z biurem rachunkowym JOANNA

Wyprowadzanie zaległości księgowych z biurem rachunkowym JOANNA

Zaległości księgowe oraz podatkowe to problem, który pojawia się w wielu polskich firmach. Niesystematyczne lub błędne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych czy księgach przychodów i rozchodów może zaś skutkować nałożeniem przez fiskus wysokich kar finansowych. Jak firmy radzą sobie zatem ze źle zaksięgowanymi fakturami? Najczęściej zaległości księgowe i podatkowe wyprowadzane są przez takie biura rachunkowe jak JOANNA prowadzone przez J. Petrykowską w Tarczynie.

Czym są zaległości księgowe?

Jak tłumaczy Joanna Petrykowska, która prowadzi w Tarczynie własne biuro rachunkowe, zaległości księgowe można podzielić na zaległości w ewidencjonowaniu oraz zaległości w uiszczaniu podatków. Mogą to być błędnie sporządzone deklaracje podatkowe, błędnie wprowadzone zapisy księgowe, źle rozliczone faktury czy niezapłacone w terminie raty podatkowe. Odnosić się mogą one zarówno do krótkiego okresu rozliczeniowego, jak i mogą wynikać ze znacznie dłuższego zaniedbania. Rodzi to zaś duże problemy względem Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak powstają zaległości księgowe i podatkowe?

Zaległości księgowe i podatkowe pojawić się mogą nawet w dobrze prosperującej oraz dynamicznie rozwijającej się firmie. Najczęściej jednak problem ten dotyka przedsiębiorstw, które ignorują nowelizacje ustaw dotyczące rachunkowości, a także tych, które nie stosują nowoczesnych rozwiązań księgowo-rachunkowych np. innowacyjnych programów komputerowych. Z problemami księgowymi i podatkowymi borykają się też przedsiębiorcy samodzielnie prowadzący księgowość lub firmy zatrudniające w działach rachunkowych pracowników o zbyt niskiej wiedzy dotyczącej podatków.

Joanna Petrykowska z biura rachunkowego JOANNA podkreśla, że często pomaga ona również klientom, którzy zaufali nierzetelnym księgowym świadczącym outsourcingowe usługi. Zawsze przed podjęciem współpracy warto zatem dokładnie sprawdzić kompetencje danego specjalisty.

Kto odpowiada za zaległości księgowe i podatkowe w firmie?

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej to przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za regulowanie zobowiązań podatkowych. W przypadku niedopełnienia obowiązków lub po wykryciu błędów popełnionych przez własnych pracowników czy przez zatrudnione biuro rachunkowe, to właściciel firmy poniesie prawne konsekwencje. Ważne jest zatem to, by wdrażać w przedsiębiorstwach skuteczne mechanizmy kontroli prawidłowości księgowości. Jak podkreśla Joanna Petrykowska, najlepszym rozwiązaniem jest zlecanie zewnętrznym specjalistom okresowych audytów.

Na czym polega wyprowadzanie zaległości księgowych?

Usługa wyprowadzania zaległości księgowych zawsze jest dostosowywana do potrzeb klienta. Jak podkreśla księgowa Joanna Petrykowska, w niektórych przypadkach rekomendowana jest stała opieka zewnętrznego biura rachunkowego nad księgami rachunkowymi czy księgami przychodów i rozchodów firmy. Warto również, by przedsiębiorcy wdrożyli w swojej organizacji założenia rachunkowości zarządczej, a także plany optymalizacji podatków.

Wcześniej należy jednak wraz z zewnętrznym specjalistą przeprowadzić szereg działań usuwających błędy księgowe. Istotne jest też uiszczenie wszystkich należności względem kontrahentów, klientów oraz oczywiście względem Urzędu Skarbowego. Joanna Petrykowska w ramach wyprowadzania zaległości księgowych przeprowadza następujące czynności:

  • ocenę stanu ksiąg rachunkowych czy KPIR,
  • opracowanie harmonogramu działań i planu naprawczego,
  • korektę księgowań i przygotowanie zaległych ewidencji,
  • korektę błędnych deklaracji wraz z wyjaśnieniami dla US.

Ważne jest też reprezentowanie firmy przed organami kontrolnymi. W większości przypadków udaje się odroczyć płatności czy ustalić plan ratalny spłaty podatków. Księgowa Joanna Petrykowska zawsze dba też o to, by fiskus odstąpił od nałożenia na przedsiębiorcę kary finansowej. Wykorzystać można w tym celu instytucję czynnego żalu.

Instytucja czynnego żalu

Przedsiębiorcy, którzy sami wykryją zaległości podatkowe lub księgowe mają prawo skorzystania z tzw. instytucji czynnego żalu. Jest to samodzielne zawiadomienie organu kontrolnego o nieprawidłowościach, co skutkuje brakiem możliwości nałożenia kary finansowej na firmę. Stanowi o tym art. 16 kodeksu karnego skarbowego:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Czynny żal można zatem wnieść po złożeniu deklaracji lub zeznania podatkowego po wymaganym terminie, w przypadku bezprawnego zastosowania obniżek stawek VAT i zwolnień czy też wtedy, kiedy wystawiono faktury z błędami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz