Wyposażenie sypialni. Jakie meble wybrać?

Wyposażenie sypialni. Jakie meble wybrać?

Właściwie zaprojektowana i urządzona sypialnia jest miejscem, w którym możemy się zrelaksować i wypocząć po całym dniu. Aranżując ją, powinniśmy zadbać o to, by stworzyć w niej odpowiedni nastrój i dobrać funkcjonalne wyposażenie. Na jakie łóżko do sypialni, szafkę nocną i szafę najlepiej się zdecydować. Przeczytaj nasze porady i stwórz sypialnię, o jakiej zawsze marzyłeś!

Jakie łóżko do sypialni będzie najlepsze?

Łóżko to najważniejszy mebel sypialni. To właśnie na nim odpoczywamy, relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy i śpimy w nocy. Najlepsze powinno być przede wszystkim wygodne, jednak warto zadbać również o to, by mebel był dopasowany do aranżacji całej sypialni.

Rozmiar łóżka musi być dopasowany do śpiącej w nim osoby – jeśli mamy 170 cm wzrostu, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno łóżka o wysokości co najmniej 190 cm. Zalecana szerokość dla dwóch osób to 140 cm, jednak idealnym rozwiązaniem jest mebel o szerokości 180-200 cm. Wielkość łóżka zależy również od rozmiarów naszej sypialni. Z obu stron mebla powinno być jeszcze około 70 cm wolnej przestrzeni.

Łóżko zazwyczaj zajmuje centralną część sypialni, dlatego powinno się dobrze prezentować. Ciekawym rozwiązaniem będzie kupno niebanalnej narzuty i dopasowanych do niej poduszek ozdobnych. Jeśli lubimy niecodzienne rozwiązania, możemy zdecydować się na łóżko z baldachimem. W małych pomieszczeniach sprawdzą się łóżka o jasnej barwie, które sprawią, że sypialnia będzie wydawała się bardziej przestronna.

Jaką szafkę nocną lub stolik wybrać?

Szafka nocna to idealny dodatek do sypialnianego łóżka. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno dwóch mebli – wówczas każdy po swojej stronie będzie mieć własną szafkę, na której zostawi najpotrzebniejsze drobiazgi, takie jak czytaną przed snem książkę czy szklankę wody. Takie nieduże stoliki idealnie uzupełnią aranżację sypialni.

Jeśli kupujesz szafkę nocną, pamiętaj, że powinna być ona sięgać 15 cm powyżej poziomu materaca, dzięki czemu łatwo sięgniesz po położone na niej rzeczy. Jeśli zależy ci na tym, aby szafka pasowała do wystroju pomieszczenia, dobierz ją do łóżka. Z kolei odróżniająca się szafka nada wnętrzu indywidualny charakter i ożywi całą aranżację.

Wybór konkretnej szafki powinien zależeć od tego, do czego będziemy ją wykorzystywać. Jeśli chcemy jedynie mieć miejsce, w którym postawimy lampkę nocną i jakieś drobiazgi, wystarczy nam stolik nocny, nie posiadający półek ani szuflad. Gdy chcesz mieć mebel, w którym przechowasz szafkę czy przedmioty potrzebne ci codziennie przed snem, zdecyduj się na szafkę z szufladami.

Jaka szafa na ubrania sprawdzi się najlepiej?

W sypialni powinno się znaleźć miejsce także na ubrania. Odpowiednia szafa pozwoli nam na zachowanie porządku w pomieszczeniu, w którym przecież chcemy się relaksować, a jeśli ustawimy ją na krótszej ścianie, sypialnia nie straci korzystnych proporcji.

Idealna szafa powinna być na tyle duża, aby pomieściła nasze ubrania, buty i dodatki. Jeśli odzież będzie leżała na wierzchu, optycznie pomniejszy pomieszczenie i stworzy niepotrzebny chaos. W szafie nie powinno zabraknąć półek i wieszaka na dłuższe ubrania, takie jak płaszcze i sukienki. Zwróćmy również uwagę na zamontowane w niej drzwi. W małej sypialni idealnie sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi, do dużego pomieszczenia możemy kupić szafę z drzwiami uchylnymi.

Wybierając szafę do sypialni, zwróćmy uwagę na jej kolorystykę – powinna ona być dopasowana do pozostałych mebli, które znajdują się w pomieszczeniu. Najlepiej postawić na jasne, stonowane kolory – krzykliwe barwy nie sprzyjają wieczornemu relaksowi. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na drzwiach dużego lustra – które nie tylko będzie pomocne przy wyborze stylizacji, ale też optycznie powiększy pokój.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz