Wyposażenie nowoczesnego warsztatu

Wyposażenie nowoczesnego warsztatu
Warsztat samochodowy to świetny pomysł na działalność gospodarczą. Większość samochodów prędzej czy później będzie wymagać obsługi serwisowej, a niemal każdy potrzebuje sezonowego serwisowania związanego z wymianą olejów, filtrów czy koniecznością przeglądów technicznych. Planując założenie warsztatu, trzeba jednak liczyć się z dużymi nakładami na jego wyposażenie.

Na co zwrócić uwagę

Przy planowaniu działalności gospodarczej związanej z serwisowaniem aut, jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednia lokalizacja. Co prawda, zakład mechaniczny można założyć w każdym przydomowym garażu, ale znacznie więcej klientów będzie miało do niego dostęp, gdy będzie położony przy uczęszczanych ulicach lub trasach (np. na szlakach wyjazdowych z miast).

Wnętrze warsztatu powinno mieć odpowiednią wentylację, antypoślizgowe podłogi, odpowiednie oświetlenie. Dobrze jest też mieć niewielkie zaplecze z przeznaczeniem na biuro, gdzie wystawiane są rachunki i faktury. Eksperci doradzają, by warsztat miał nie mniej niż 100 m kw. powierzchni i posiadał co najmniej dwa stanowiska do obsługi aut (źródło: biznes-firma.pl ).

Kanał lub podnośnik

Maszyny i urządzenia będące na wyposażeniu warsztatu stanowią duży wydatek dla przedsiębiorcy. Wśród najważniejszych należy posiadać urządzenia do diagnostyki pojazdów z aktualnym oprogramowaniem, podnośnik, komplety kluczy, prasę hydrauliczną, przyrządy do regulacji sprzęgła. Pewnym zamiennikiem dla kosztownego podnośnika może być także kanał, chociaż trzeba przyznać, że jest on mniej wygodny w użytkowaniu

Jeżeli w garażu nie posiadamy kanału, to trzeba wiedzieć, że jego budowa może kosztować ok. 5 tys. zł. Natomiast najtańszy podnośnik można nabyć już za 8 tys. zł (źródło: franchising.pl ). Z kolei wózek narzędziowy z pełnym wyposażeniem może kosztować ok. 3 tys. zł. Kompresor to wydatek ok. 700 zł, a urządzenie do wymiany oleju (wysysarka) ok. 500 zł. Bardzo kosztowne są takie maszyny jak analizator spalin (ok. 20 tys. zł) oraz urządzenia do geometrii kół (ok. 30 tys. zł).

Urządzenia do diagnostyki każdej marki z osobna

Z kolei urządzenia do diagnostyki usterek i awarii (wraz z oprogramowaniem) mogą kosztować nawet ok. 3 tys. zł. Przy czym trzeba pamiętać, że każdy koncern i marka może wymagać odrębnego sprzętu z osobnym interfejsem. Chociaż np. takie marki jak Volkswagen, Skoda i Seat posiadają wspólny interfejs. Trzeba też pamiętać, że nie wszystko można zrobić własnymi siłami, konieczne będzie zatrudnienie mechaników. Koszt ich wynagrodzenia oraz składek zaczynać się będzie od 3 tys. brutto miesięcznie. Eksperci szacują, że początkowe koszty uruchomienia warsztatu (wynajęcie pomieszczenia, zakup wyposażenia) może wynieść nawet 100 tys. zł.

Droga od pomysłu do stworzenia własnego warsztatu serwisowego wydaje się żmudna i kosztowna. Warto jednak mieć w na uwadze fakt, że przy dobrej jakości świadczonych usług i atrakcyjnych cenach, nasz biznes ma ogromne szanse na sukces. Zapotrzebowanie na usługi serwisowe jest wciąż duże i niewiele wskazuje na to, by miało maleć.

Chcesz poznać ewentualną konkurencję? Szukaj warsztatów samochodowych na pkt.pl.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży