Wyposażenie nowoczesnego warsztatu

Na co zwrócić uwagę
Wnętrze warsztatu powinno mieć odpowiednią wentylację, antypoślizgowe podłogi, odpowiednie oświetlenie. Dobrze jest też mieć niewielkie zaplecze z przeznaczeniem na biuro, gdzie wystawiane są rachunki i faktury. Eksperci doradzają, by warsztat miał nie mniej niż 100 m kw. powierzchni i posiadał co najmniej dwa stanowiska do obsługi aut (źródło: biznes-firma.pl ).
Kanał lub podnośnik
Maszyny i urządzenia będące na wyposażeniu warsztatu stanowią duży wydatek dla przedsiębiorcy. Wśród najważniejszych należy posiadać urządzenia do diagnostyki pojazdów z aktualnym oprogramowaniem, podnośnik, komplety kluczy, prasę hydrauliczną, przyrządy do regulacji sprzęgła. Pewnym zamiennikiem dla kosztownego podnośnika może być także kanał, chociaż trzeba przyznać, że jest on mniej wygodny w użytkowaniu.Urządzenia do diagnostyki każdej marki z osobna
Z kolei urządzenia do diagnostyki usterek i awarii (wraz z oprogramowaniem) mogą kosztować nawet ok. 3 tys. zł. Przy czym trzeba pamiętać, że każdy koncern i marka może wymagać odrębnego sprzętu z osobnym interfejsem. Chociaż np. takie marki jak Volkswagen, Skoda i Seat posiadają wspólny interfejs. Trzeba też pamiętać, że nie wszystko można zrobić własnymi siłami, konieczne będzie zatrudnienie mechaników. Koszt ich wynagrodzenia oraz składek zaczynać się będzie od 3 tys. brutto miesięcznie. Eksperci szacują, że początkowe koszty uruchomienia warsztatu (wynajęcie pomieszczenia, zakup wyposażenia) może wynieść nawet 100 tys. zł.Droga od pomysłu do stworzenia własnego warsztatu serwisowego wydaje się żmudna i kosztowna. Warto jednak mieć w na uwadze fakt, że przy dobrej jakości świadczonych usług i atrakcyjnych cenach, nasz biznes ma ogromne szanse na sukces. Zapotrzebowanie na usługi serwisowe jest wciąż duże i niewiele wskazuje na to, by miało maleć.