Materiał Partnera

Wyposażenie laboratorium – profesjonalny sprzęt w służbie nauki i rozwoju

Wyposażenie laboratorium – profesjonalny sprzęt w służbie nauki i rozwoju

Zdecydowana większość odkryć, wynalazków oraz nieustanny rozwój technologii mają swój początek w laboratoriach. Kiedyś kojarzone z alchemią i magią, dziś są miejscem, gdzie wykonywanych jest tysiące prób, doświadczeń i analiz mających w konsekwencji wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego sprzętu.

Wyposażenie laboratorium

W zależności od przeznaczenia i rodzaju wykonywanych badań wyposażenia laboratoriów mogą się od siebie różnić. Niemniej jednak są grupy sprzętów bez których nie sposób przeprowadzić odpowiednich doświadczeń i analiz. Przede wszystkim należy do nich zaliczyć wszelkie szkło laboratoryjne. Między innymi probówki, zlewki, kolby, cylindry miarowe, lejki, rozdzielacze i wkraplacze oraz wiele innych elementów. Niezbędna jest także armatura laboratoryjna i naukowa. Zaliczyć do niej należy różnego rodzaju cieplarki, inkubatory z atmosferą dwutlenku węgla, szafy termostatyczne, suszarki, chłodziarki i zamrażarki, a także myjki ultradźwiękowe, łaźnie wodne, wytrząsarki, bloki i płyty grzejne, sterylizatory parowe, komory z przepływem laminarnym, komory klimatyczne, komory fitotronowe. Kolejnym elementem bez którego nie może obejść się żadne laboratorium jest aparatura pomiarowa.  Są to między innymi wagi laboratoryjne, pH-metry, mierniki i rejestratory temperatury oraz wilgotności, jak również systemy rejestracji parametrów pracy urządzeń laboratoryjnych. Bardzo ważne są odpowiednie i specjalistyczne meble laboratoryjne oraz  dygestoria (wyciągi laboratoryjne), pod którymi wykonuje się pobieranie cieczy żrących, drażniących lub trujących.

Gdzie zakupić odpowiedni sprzęt laboratoryjny

Planując zakup odpowiednich elementów należy opierać się na firmach posiadających w swej ofercie kompleksową usługę związaną z wyposażeniem laboratoryjnym. Ważne jest również, by oferowany sprzęt spełniał odpowiednie wymogi dotyczące tego typu materiałów i urządzeń. Taką firmą jest Lab-Med. Maciej Klepczyński z Bukowca. Dysponując rozbudowaną gamą sprzętu laboratoryjnego, aparatury naukowej i mebli medycznych proponuje dodatkowo kwalifikację urządzeń laboratoryjnych miernikami wzorcowanymi oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oferowanych urządzeń. Dzięki swemu doświadczeniu i niezbędnej wiedzy pracowników firma Lab-Med może sprostać najbardziej wymagającym odbiorcom.

Zasady bezpieczeństwa

Prace prowadzone w laboratorium, ze względu na działanie różnych substancji, często związane są z narażeniem zdrowia. W związku z tym osoby tam przebywające powinny przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a pomieszczenia muszą spełniać odpowiednie wymogi. Zapewniony powinien być dostęp do sprzętu przeciwpożarowego oraz odpowiednich dróg ewakuacji. Niezbędna jest także odpowiednia wentylacja i oświetlenie pomieszczeń laboratoryjnych. Ważne jest także, aby sprzęt laboratoryjny posiadał wymagane atesty i certyfikaty.

Prawidłowe działanie laboratoriów w dużej mierze opiera się na odpowiednim wyposażeniu. Nieustanny rozwój nauki i techniki sprawia, że staje się ono coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne.  Będzie miało to niewątpliwy wpływ na poprawę naszego życia oraz umożliwi uporanie się z problemami, których rozwiązanie jest obecnie poza naszym zasięgiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz