Materiał Partnera

Wyposażenie laboratorium - co jest niezbędne?

Wyposażenie laboratorium - co jest niezbędne?

W każdym laboratorium powinien znaleźć się odpowiedni, profesjonalny sprzęt. Służy on on do wykonywania przeróżnych testów, badań czy też sprawdzania składu produktów. Jest to konieczność, jeśli chcemy, aby placówka odpowiednio funkcjonowała. W jaki zatem sprzęt powinno być wyposażone laboratorium? Dowiedz się.

Mierniki

W sprzęcie laboratoryjnym powinny znaleźć się przede wszystkim wirówki i mierniki, bez których nie jest możliwe wykonywanie badań czy też eksperymentów. Wirówka jest niezwykle przydatnym urządzeniem, szczególnie podczas rozdzielania mediów ciekłych, filtracji emulsji i zawiesin, a także odwirowywania osadów. Próbki rozdziela się w oparciu o działanie siły odśrodkowej, która przekracza znacznie przyspieszenie ziemskie. Mierniki stanowią podstawę do oznaczania stanu początkowego, jak i końcowego procesu badawczego, dzięki czemu możliwe jest określenie zachodzących zmian. Do najpopularniejszych mierników zaliczamy termometry, wagi laboratoryjne i pH-metry. Mierników jednak wyróżniamy znacznie więcej. Pozwala nam to na mierzenie niemal tak naprawdę każdej cechy chemicznej, jak i fizycznej danej substancji. Bardzo popularnymi miernikami są wielokierunkowe, które przeznaczone są do wykonywania pomiaru wielu cech jednocześnie. Chcąc wykonać jakieś badania tego typu urządzeniami bez konieczności posiadania ich, warto zlecić to firmie Kalibrux, której specjalizacją jest właśnie wykonywanie pomiarów. Prowadzą oni również serwis przyrządów pomiarowych.

Spektrofotometr

Spektrofotometr stanowi jedną z odmian spektrometru optycznego. Jest to przyrząd, który służy do otrzymywania i analizowania widma promieniowania świetlnego. Każde profesjonalne laboratorium powinno być wyposażone w spektrofotometr.

Analizatory

Najpopularniejszymi analizatorami są analizatory biochemiczne. Wykorzystuje się je do oznaczania parametrów chemii klinicznej. Dzięki ich pracy, możemy oznaczać parametry biochemiczne takie jak m.in. glukoza, enzymy, jony, pierwiastki, substraty, białka czy mleczany. Jest to to zatem przydatny sprzęt. Wyróżniamy także analizatory hematologiczne, które pozwalają na przeprowadzanie bardzo dokładnych analiz kilku tysięcy komórek w bardzo krótkim czasie. Musimy jednak pamiętać o tym, że istnieją ograniczenia - dotyczą one przede wszystkim próbek krwi od pacjentów z chorobami nowotworowymi, gdzie nadal i bezdyskusyjnie złotym standardem jest ręczny rozmaz krwi. Analizatory stanowią bardzo przydatny sprzęt, szczególnie jeśli zajmujemy się się tego typu badaniami.

Opracowanie:
Mysłowice, Kownackiej 3
tel. 32 258 13 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz