Artykuł sponsorowany

Wyposażenie kurnika – w co należy się zaopatrzyć?

Wyposażenie kurnika – w co należy się zaopatrzyć?

Jeżeli zdecydowałeś się na założenie hodowli kurczaków, jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, jest stworzenie dla nich odpowiednich warunków bytowych. Poniżej przedstawiamy podstawowe wyposażenie kurnika, które zapewni kurczakom zdrowy i bezpieczny rozwój.

Poidło dla kurcząt

Woda jest podstawowym zasobem dla wszystkich żywych istot, dlatego poidła stanowią podstawowe elementy wyposażenia kurnika. W przypadku poideł otwartych (w korytku) należy trzymać je wysoko na stojaku, aby kurczaki nie mogły przypadkowo wrzucić do niego legowiska. Można także użyć fontanny lub automatycznego poidełka, dostępnych w ofercie Agro-Serwis, aby zapewnić ptakom stały dostęp do świeżej wody. Bez względu na to, w jakie poidło zainwestujesz, musisz dbać o to, aby zawsze było czyste. Rozsądnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w wiele poideł, aby kurczaki miały dostęp do rezerwy wody.

Podajniki dla kurcząt

Podobnie jak w przypadku poideł istnieje wiele różnych rodzajów karmników. Najważniejszym aspektem karmienia kurcząt jest zapewnienie im dostępu do paszy wolnej od zanieczyszczeń, dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie otwartego karmnika na cegłach lub stojaku. Na rynku dostępne są także wygodne karmniki wiszące, które zabezpieczają żywność i zapobiegają rozgrzebywaniu. Jeśli karmnik znajduje się blisko ziemi, upewnij się, że ptaki nie wysypią przypadkowo jedzenia na ziemię lub nie doprowadzą do jego zawilgocenia. Nadmiar wilgoci może prowadzić do pleśni i innych problemów z karmą. Na koniec upewnij się, że wszystkie kurczaki mają równy dostęp do pożywienia.

Legowisko

Legowisko odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej ptaków. Słoma i wióry drzewne doskonale sprawdzą się na ściółkę. Duża ilość czystej, suchej ściółki pomaga wchłonąć wilgoć i zapachy, ułatwiając czyszczenie kurnika. Słoma i wióry służą również jako izolacja kurnika w okresie zimowym. Co więcej, kurczaki będą czerpać radość z drapania i dziobania go przez cały dzień.

Lęgi

Nioski potrzebują bezpiecznego i odosobnionego miejsca do składania jaj. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią liczbę budek lęgowych. Budki te zachęcają kury do składania jaj w wyznaczonych miejscach, ułatwiając późniejsze zbieranie. Budki lęgowe nie muszą mieć skomplikowanej konstrukcji – wystarczy prosty, zadaszony i komfortowy obszar wyłożony suchą ściółką, i utrzymany w czystości.

Zapewnienie wystarczającej liczby budek lęgowych dla stada pozwala uniknąć kłótni i zmniejsza problem z nieśnością.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz