Artykuł sponsorowany

Wynajem powierzchni biurowej - kiedy to się opłaca?

Wynajem powierzchni biurowej - kiedy to się opłaca?

Wiele firm korzysta z przestrzeni biurowych, które często osiągają setki metrów kwadratowych. W takich miejscach tworzy się warunki odpowiednie do pracy zatrudnionych osób oraz świadczenia usług klientom przedsiębiorstwa. Niektóre firmy decydują się na wykupienie przestrzeni biurowych, podczas gdy inne wybierają wynajem. Kiedy takie rozwiązanie się opłaca?

Jak działa wynajem biura? 

Wynajem powierzchni biurowej bazuje na comiesięcznych opłatach, które różnią się w zależności od wielu czynników. Jest to dobra opcja dla niewielkich i średnich firm, które nie chcą od razu przeznaczać setek tysięcy złotych na stanie się posiadaczem biura.

Wynajem przestrzeni biurowych może przyjmować różne formy. Najczęściej jest on zawierany na długi okres, co pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych z przeprowadzką firmy. Skorzystanie z wynajmu pozwala na utrzymanie stałego czynszu przez cały okres korzystania z budynku, co jest bezpieczną opcją dla przedsiębiorstw o niewielkim budżecie.

Kiedy wynajem powierzchni biurowej się opłaca? 

Wynajem powierzchni biurowej jest dobrą opcją również w przypadku firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Zamknięcie przedsiębiorstwa nie skutkuje wówczas koniecznością sprzedaży zakupionych lokali. Wystarczy poczekać do końca umowy najmu lub zdecydować się na jej wypowiedzenie. Wynajem jest niezwykle elastycznym rozwiązaniem, które trafia w gusta właścicieli firm stawiających na możliwość działania na własnych warunkach, dostosowując się do wymagań rynku.

W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na kolejne inwestycje w firmę – od kupienia nowego sprzętu, przez usprawnienie stosowanych rozwiązań, aż po zmianę strategii marketingowej. Często zakupienie biura na własność wiąże się z wydatkiem wynoszącym nawet kilka milionów złotych. Te same pieniądze warto na początku działalności zainwestować w rozwój, a dopiero później myśleć o ewentualnym wykupieniu biura na własność. Przez pierwsze kilka lat wynajem jest więc znacznie bardziej opłacalny.

Bycie właścicielem biura wymaga przestrzegania wielu przepisów, w tym prawa pożarowego czy budowlanego, dlatego jest to również znacznie bardziej obciążające rozwiązanie dla samego przedsiębiorcy. Pozostawienie wszelkich formalności firmie wynajmującej biuro okazuje się wygodniejsze. Najemca może wówczas całkowicie skupić się na działaniu swojego przedsiębiorstwa, nie poświęcając czasu na kwestie związane z budynkiem. Mowa tu zarówno o planowaniu nowych strategii działalności, jak i przeznaczeniu środków na kolejne inwestycje. Wszelkie formalności związane z dostosowaniem budynku do obowiązującego prawa leżą bowiem po stronie właściciela obiektu.

Nowoczesne biura na wynajem jako popularne rozwiązanie 

Czynsz najmu wlicza się także w koszt uzyskania przychodu, dlatego pozwala on na zmniejszenie obciążeń finansowych. Biuro do wynajęcia jest również znacznie bardziej dostępne niż lokale na sprzedaż, więc umożliwia dostosowanie do potrzeb danej firmy, które na przestrzeni czasu mogą się zmieniać.

- Obecnie na rynku znaleźć można znacznie więcej przestrzeni biurowych przeznaczonych pod wynajem niż na sprzedaż. Wynika to z faktu, że niewiele firm decyduje się na kupowanie własnych nieruchomości. Taki stan rzeczy ma wiele zalet. Przede wszystkim, przedsiębiorstwo po kilku latach działalności może łatwo zmienić swoją lokalizację lub zdecydować się na większe biuro – tłumaczy specjalista z firmy Business Park Grunwald zajmującej się wynajmem przestrzeni biurowych.

Przestrzenie biurowe na wynajem są obecnie tworzone w nowoczesnych budynkach w centrach miast, dlatego stanowią wygodne rozwiązanie dla firm, które poszukują korzystnej lokalizacji. Takie obiekty są także kompleksowo wyposażone, zapewniając komfort użytkowania przez cały rok. Małe i średnie firmy nie mogłyby pozwolić sobie na zakup podobnych przestrzeni, a dzięki wynajmowi korzystają one z wygodnych biur w dobrze skomunikowanych dzielnicach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz