Artykuł sponsorowany

Wynajem czy zakup specjalistycznego sprzętu budowlanego – co się bardziej opłaca?

Wynajem czy zakup specjalistycznego sprzętu budowlanego – co się bardziej opłaca?

Kiedy prowadzi się niewielką firmę o profilu budowlanym, często do wykonania prac potrzeba bardzo różnorodnego sprzętu. Zakup niektórych z urządzeń może wymagać ogromnych inwestycji, dlatego liczne przedsiębiorstwa proponują ich wynajem. Która z tych opcji jest bardziej opłacalna na dłuższą metę? Jakie są ich wady i zalety? Kiedy warto wynajmować, a kiedy zdecydować się na zakup?

Wynajem ciężkiego sprzętu – czy to się opłaca?

Powszechnie panuje przekonanie, że lepiej mieć coś na własność, niż płacić komuś za wynajem. Nie dotyczy to jednak wszystkich sytuacji oraz każdej sfery życia. Zakup kosztownego i ciężkiego sprzętu budowlanego, wykorzystywanego jedynie okazjonalnie czy do bardziej skomplikowanych prac, takiego jak dźwigi, żurawie czy podnośniki, z pewnością nie jest konieczny na początku drogi w budownictwie. Wynajem, poza ograniczeniem nakładu inwestycji, ma także wiele innych zalet.

Koszt wynajmu nawet najbardziej skomplikowanego sprzętu na krótki okres to przede wszystkim niewielki procent tego, co trzeba byłoby zapłacić w przypadku zakupu go na własność. Wypożyczając, nie trzeba ponosić również kosztów związanych z eksploatacją czy serwisowaniem maszyny. Jeśli korzystasz z usług sprawdzonej wypożyczalni, która zapewnia kompleksową i profesjonalną obsługę, a taką jest na przykład Trans-Dźwig. E. Duszkiewicz z Mielca, sprzęt na budowę przyjeżdża zawsze w pełni sprawny i drobiazgowo sprawdzony. Wypożyczanie ogranicza również koszty związane z logistyką, a więc dowozem maszyn. Korzystając z wypożyczalni, nie trzeba obawiać się również niepotrzebnego ryzyka. Oznacza to, że w przypadku załamania na rynku budowlanym lub chwilowego zastoju w pracach nie zostaniesz z maszynami, które nie zdążyły jeszcze na siebie zarobić, za to wciąż generują koszty eksploatacyjne.

Wynajem wymagającego profesjonalnej obsługi sprzętu, na przykład takiego jak dźwigi czy żurawie, w solidnej firmie zwykle wiąże się również z oddelegowaniem do jego obsługi odpowiedniego fachowca. Dzięki temu nie trzeba się martwić o brak wykwalifikowanych pracowników oraz nie trzeba ponosić odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez pracownika zatrudnionego przez zewnętrzną firmę. Tego typu pakiet usług to również oszczędność pieniędzy. Wykwalifikowany personel firmy wynajmującej sprzęt budowlany często prowadzi także doradztwo techniczne w kwestii doboru odpowiednich maszyn i usług.

Wynajem dźwigu – a może jednak lepiej kupić?

Istnieją oczywiście sytuacje, kiedy wynajem przestaje być opłacalny. Jeśli coraz częściej zaczynasz płacić za długoterminowy wynajem żurawi lub innego wyspecjalizowanego sprzętu, działając na granicy opłacalności, prawdopodobnie czas zastanowić się nad zakupem tego typu urządzenia. Przed poczynieniem tak znaczącej inwestycji warto jednak upewnić się, że utrzymasz płynność zleceń oraz przeliczyć koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją maszyn.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz