Artykuł sponsorowany

Wymogi formalne konieczne przy karczowaniu lasów

Wymogi formalne konieczne przy karczowaniu lasów

Według najprostszej definicji karczowanie to usuwanie drzew i krzewów wraz z korzeniami i pniakami. Tego typu prace wykonują specjalistyczne firmy usług leśnych. Sposoby karczowania lasu zależą głównie od rodzaju terenu i warunków panujących w miejscu wykonywania ścinki i zrywki drzew. Dlatego profesjonalne firmy rozpoczynając usługę, skrupulatnie przygotowują się do rozpoczęcia prac. Muszą również mieć świadomość, że dokonane zostały wszystkie konieczne formalności. Przeczytaj, jak to przeprowadzić.

Obowiązki właściciela terenów leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa

Zgodnie z Ustawą o lasach z dn. 28 września 1991 r. z późniejszymi zmianami nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawuje Starosta. Bardzo często na drodze porozumienia powierza go nadleśniczemu Lasów Państwowych. W myśl tej ustawy właściciele lasów zobowiązani są do racjonalnego użytkowania terenów leśnych. Muszą oni wykonywać zabiegi profilaktyczne i ochronne zapobiegające powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów, zapobiegać, wykrywać i zwalczać nadmiernie pojawiające i rozprzestrzeniające się szkodniki oraz dbać o ochronę gleby i wód leśnych. Są również zobowiązani do dokonywania formalności w przypadku chęci pozyskania drewna z lasu.

„Podstawą pozyskania drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa są Uproszczone Plany Urządzenia Lasu, jak również decyzja Starosty lub osoby przez niego upoważnionej, wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu. W przypadku lasów nieobjętych UPUL właściciel lasu musi  złożyć wniosek o wydanie decyzji.  Dopiero po uzyskaniu tej decyzji i jej  uprawomocnieniu możne przystąpić do wycinki drzew” – wyjaśnia pracownik firmy Forest Brothers, która specjalizuje się w usługach leśnych.

Ocechowanie drewna pozyskanego w lasach jest obowiązkowe

Pozyskane drewno w lasach prywatnych podlega obowiązkowemu ocechowaniu. Polega ono na trwałym umieszczeniu znaków graficznych oraz kolejnych numerów poszczególnych pni albo stosów drewna. Ocechowanie wykonuje się na miejscu wycinki. Dokumentem stwierdzającym legalność pozyskania drewna jest świadectwo legalności pozyskanego drewna, zgodnie z załącznikiem nr 6 do Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z dn. 24 lutego 1998 roku. Pozyskanie drewna w lasach bez pozytywnej decyzji i brak świadectwa legalności pochodzenia drewna zagrożone jest karą grzywny i przepadkiem drewna.

Formalności przed i po wycince

Jeżeli właściciel lasu prywatnego ma Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, to zobowiązany jest przed wycinką drzew sprawdzić w nim jaką masę może pozyskać w przeciągu 10-letniego okresu gospodarczego. Następnie może przystąpić do wycinania drzew, pozostawiając je w lesie przy pniu. Drzewa powinny być okrzesane, a powierzchnia leśna uprzątnięta. W dalszej kolejności zobowiązany jest do złożenia „zawiadomienia o pozyskaniu drewna”. Na tej podstawie otrzymuje on „świadectwo legalności pozyskania drewna”.

W sytuacji braku Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu albo w przypadkach losowych właściciel lasu zobowiązany jest przed wycinką drzew złożyć do Starosty lub najczęściej w Nadleśnictwie Lasów Państwowych wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wyrąb drzew, wraz z dołączonym dowodem opłaty za wydanie decyzji. Następnie Pracownik Służby Leśnej ds. lasów nadzorowanych wyznacza drzewa do wycinki na wskazanym przez właściciela gruncie leśnym. Po wydaniu decyzji zezwalającej na wyrąb drzew i jej uprawomocnieniu właściciel lasu może przystąpić do wycinki.

Karczowanie lasu powinno odbywać się w sposób zaplanowany i zgodny z obowiązującymi przepisami. Jest to czynności odpowiedzialna oraz wymagająca dużej wiedzy i umiejętności. Dlatego musi być wykonywana przez wyspecjalizowane firmy usług leśnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz