Artykuł sponsorowany

Wymiana oleju silnikowego – zalecenia ogólne i częstotliwość wymiany

Wymiana oleju silnikowego – zalecenia ogólne i częstotliwość wymiany

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych krążących w jednostce napędowej. Jego regularna wymiana zmniejsza tarcie między ruchomymi elementami silnika i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu smarowania. W jakich odstępach czasu należy wymieniać olej? Sprawdźmy zalecenia odnośnie do manualnej i automatycznej skrzyni biegów.

Układ smarowania – warunki prawidłowego funkcjonowania

Układ smarowania jest w pełni sprawy, gdy użytkownik stosuje olej silnikowy o specyfice rekomendowanej przez producenta i w odpowiedniej ilości. Zdarza się, że olej miesza się z innymi płynami eksploatacyjnym i jest zanieczyszczany wskutek zużytego filtra – taka sytuacja powoduje obniżenie trwałości jednostki napędowej i jej zwiększoną awaryjność. Jedynie w pełni sprawny układ smarowania z pompą dystrybuującą olej pod ciśnieniem lub rozbryzgowo, eliminuje ryzyko awarii silnika i umożliwia bezpieczne użytkowanie pojazdu.

Dlaczego wymiana oleju jest taka ważna?

Regularna wymiana oleju silnikowego ma zasadniczy wpływ na trwałość jednostki napędowej, mniejsze zużycie paliwa i dobry stan techniczny turbosprężarki. Zapobiega także powstawaniu nagaru – twardego biało-zielonożółtego osadu składającego się z niedopalonych cząstek paliwa i oleju. Uwaga! Nagar, pojawiający się świecach zapłonowych, stwarza ryzyko samozapłonu.

Wymieniając olej, nie tylko zwiększamy bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale także chronimy wiele elementów konstrukcyjnych przed wcześniejszym zużyciem.

Jak często wymieniać olej?

Oleje silnikowe typu Long Life mają wystarczyć na 30, a nawet 50 tys. km przebiegu. Pomimo zapewnień producentów o „długowieczności” oleju doświadczeni mechanicy wyznaczają graniczny zasięg na 15-17 tysięcy km. Po tym czasie filtr oleju nie będzie skutecznie wyłapywał zanieczyszczeń, a sam płyn wytraci swoje właściwości smarujące. Renomowani mechanicy z warsztatu Marpol Mariusz Błażejowski radzą, aby wymiana oleju w autach eksploatowanych w mieście była jeszcze częstsza – maksymalnie co 10-12 tys. km przebiegu.

Również w samochodach z instalacją gazową olej powinien być wymieniany co 10 tys. km.  

Jaki olej wybrać?

Nie ma jednego uniwersalnego oleju. Przykładowo, do silników wysokoprężnych z filtrami cząstek stałych DPF i FAP najlepiej sprawdzą się oleje niskopopiołowe. Z kolei w niektórych modelach specyfika oleju zmienia się wraz z kolejnymi etapami eksploatacji auta. Aby dobrze dobrać olej silnikowy do potrzeb pojazdu warto skorzystać z usług profesjonalnego mechanika. Samodzielna wymiana oleju może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz