Artykuł sponsorowany

Wymiana okien. Kiedy to konieczne i jak to zrobić?

Wymiana okien. Kiedy to konieczne i jak to zrobić?

Okna, to ważny element w budynku. Jednak nawet te najwyższej jakości, odpowiednio użytkowane nie będą służyć wiecznie. W pewnym momencie nadejdzie taka chwila, w której warto będzie rozważyć ich wymianę. Pierwszymi oznakami są nieszczelność, brak właściwej izolacji termicznej, zauważalne zniszczenia. Dowiedz się, jak rozpoznać, kiedy niezbędna staje się wymiana okien!

Najważniejsze przesłanki wymiany okien

Wśród pierwszych sygnałów wskazujących na to, że wymiana okien jest konieczna, są:

  • pojawienie się przeciągów oraz chłodnego powietrza w pomieszczeniach, mimo zamkniętych okien,

  • wzrost rachunków za ogrzewanie,

  • przecieki podczas deszczowych dni,

  • trudność z otwieraniem i zamykaniem okien,

  • widoczne zniszczenia i ubytki szyb, ramy bądź skrzydeł,

  • duży wiek okien.

Powyższe czynniki wskazują, że warto rozważyć wymianę okien. Przyczyniają się one do wystąpienia wielu problemów z użytkowaniem całej konstrukcji oraz podwyższeniem kosztów ogrzewania. Mogą one również sprawić, że w pomieszczeniach wzrośnie ryzyko powstawania zawilgoceń, a w efekcie do pojawienia się grzybów i pleśni. Te są bardzo niekorzystne dla zdrowia mieszkańców. Zapobiec takim skutkom mogą nowe modele okien drewnianych lub PCV, które są szczelne i energooszczędne.

Wymiana okien – jak ją przeprowadzić?

Jak wskazują specjaliści firmy OMIKRON II, pierwszym etapem planowanej wymiany jest pomiar otworów okiennych. Należy dokonać go bardzo precyzyjnie, tylko to bowiem zapewni właściwy montaż i komfort użytkowania nowych konstrukcji. Konieczne jest tu zachowanie pewnego luzu, dylatacji między otworem okiennym a ościeżnicą okna. Zdarza się, że konieczne będzie powiększenie otworu okiennego. Pomiary zawsze warto powierzyć doświadczonym specjalistom.

Kolejną fazą jest usunięcie starych okien oraz odpowiednie oczyszczenie otworów okiennych. Usuwa się wówczas luźne fragmenty zaprawy i tynku, starej pianki montażowej. Na ogół również dokonuje się wyrównania tych otworów i uzupełnienia ubytków w murze. Firma montująca nowe modele dokona utylizacji okien z demontażu.

Montaż ościeżnic wymaga ich zakotwienia w ościeżu. Dokonuje się tego za pomocą pianki poliuretanowej, dybli bądź kotew. Pianka ma właściwości izolujące oraz amortyzujące, wyrównuje także różnice w naprężeniach zastosowanych materiałów budowlanych. Zalecane jest również wykończenie miejsca wstawienia nowej kwatery. Wymaga to zastosowania silikonów, kleju i płyt kartonowo-gipsowych lub tynku. Należy pamiętać o krawędziach pod parapetami, w przypadku których można użyć dedykowanych listew wykończeniowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz