Materiał Partnera

Wymiana gruntu pod budowę domu jednorodzinnego

Wymiana gruntu pod budowę domu jednorodzinnego

Tanie działki o dużej powierzchni, często swoją atrakcyjną cenę zawdzięczają niskiej jakości gruntu, który wielokrotnie musi być wymieniony, jeśli myślimy o budowie domu o kilku kondygnacjach. Wielokrotnie kupno takiego gruntu jest zatem dla nas prawdziwą inwestycyjną pułapką. Czasem jednak to bardzo opłacalne – roboty ziemne nie należą bowiem do usług szczególnie kosztownych.

Dlaczego wymiana gruntu jest ważna?

Wymiana gruntu pod posadowienie budynku mieszkalnego, jest istotna dla prawidłowej nośności domu. To od podłoża zależeć będzie w dużej mierze jakość obiektu, jego trwałość i stan techniczny. Wielokrotnie niski jakościowo grunt, ogranicza również inwestorów, jeśli chodzi o uzbrojenie terenu, czy też  tworzenie wyjątkowych ogrodów. Wymiana podłoża to zatem działanie wykonywane dla kwestii estetycznych całej inwestycji, dla kwestii bezpieczeństwa, a także ogólnie pojętej jakości.

Ekspertyza geotechniczna

Przed wymianą gruntu, zawsze należy przeprowadzić ekspertyzy geotechniczne i geologiczne, które jednoznacznie określą jakość podłoża oraz to, czy musi ono być wymienione na inne. Warto przy tym podkreślić to, że wielokrotnie należy ustalić również poziom wód gruntowych, nasiąkliwość ziemi, a także poziom jej wilgotności. Ekspertyzy geotechniczne są zatem ważnymi opracowaniami zarówno do wykonania robót ziemnych, jak i też prac architektonicznych i geodezyjnych.

Jaki grunt pod budowę domu?

Podłoże pod budowę domu, powinno charakteryzować się niespoistością. Mowa zatem o piaskach i pospółkach. To one łatwo przepuszczają wodę, wyróżniając się przy tym małą ściśliwością. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj na rynku działają specjalistyczne firmy, które sprzedają grunt pod budowę domu, a także ziemię ogrodową – warto swoją działkę „wyposażyć” właśnie w te dwie różne odmiany. Jedna zapewni nośność budynkowi. Druga pozwoli na szybki i obfity wzrost roślinom ozdobnym.

Roboty ziemne przy wymianie gruntu

Do robót ziemnych przy wymianie gruntu zalicza się przede wszystkim wykonanie wykopu szerokoprzestrzennego, dostarczenie odpowiednich partii ziemi, a następnie jej rozłożenie na danych obszarach działki. Istotne jest także szybkie wywiezienie pierwotnego podłoża. Do kolejnych działań związanych z wymianą gruntu, należy zaliczyć jego stabilizację, a następnie poziomowanie/profilowanie. Nie można zapomnieć również o stworzeniu wykopu fundamentowego. Wielokrotne przed podjęciem inwestycji, przedsiębiorstwo robót ziemnych przeprowadzi również odwodnienie terenu. Tak szerokie wyspecjalizowanie charakteryzuje m.in. firmę Usług transportowych i prac ziemnych Andrzeja Krefta z Wejherowa, która oferuje również wynajem wywrotek oraz sprzedaż ziemi. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz