Materiał Partnera

Wymiana dachu krok po kroku

Wymiana dachu krok po kroku

Całkowita wymiana dachu jest konieczna w przypadku, gdy chcemy wyremontować stary dach, który nie był naprawiany od pokoleń. Inwestycja w nowe pokrycie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż czekanie, aż stare, zniszczone dachówki lub blachy zaczną się obluzowywać i spadać z dachu, stanowiąc realne zagrożenie zarówno dla użytkowników, jak i przechodniów.

Kilka formalności do załatwienia

Wymiana pokrycia dachowego zaliczana jest do robót budowlanych, więc zamiar jej dokonania należy zgłosić do wydziały architektoniczno-budowlanego starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu. Należy to zrobić na co najmniej 30 dni przed terminem rozpoczęcia przewidywanych robót budowlanych. W zgłoszeniu umieszczamy informacje na temat rodzaju i zakresu prac, rodzaju zastosowanych materiałów oraz sposobu przeprowadzenia robót remontowych. Zgłoszenie powinno zawierać również planowany termin rozpoczęcia prac. Prace podlegające zgłoszeniu należy bowiem rozpocząć w terminie dwóch lat od zgłoszenia.

Wszelkie przebudowy dachu, nadbudowy domu lub przekształcanie nieużywanego poddasza na cele mieszkalne wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie jest, kiedy okaże się że wymiany wymaga więźba dachowa. W tych przypadkach należy wykonać projekt przebudowy. Warto również wiedzieć, iż przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków, na wszelkie roboty budowlane zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę.

Przebieg prac

Przede wszystkim przystępujemy więc do oceny stanu dachu. W większości przypadków starego budownictwa pokrycie to papa lub skorodowana blacha. Niestety wartości użytkowe tych materiałów są niewielkie, trzeba więc liczyć się z tym, że pod warstwą pokrycia zastaniemy np. uszkodzoną więźbę dachową. Przez lata kiepskiej ochrony elementy nośne dachu mogły bowiem ulec degradacji, zawilgoceniu, zagrzybieniu. Mogły również zostać zniszczone przez owady żerujące w drewnie. Istnieją skuteczne metody odgrzybiania drewna lub uzupełniania szkód spowodowanych przez owady. Może się jednak zdarzyć, że wszelkie drewniane konstrukcje dachu będzie należało wymienić. W sprawdzeniu stanu dachu oraz doborze pokrycia pomogą nam fachowcy z firmy zajmującej się wymianą dachów. Ekipy zajmujące się usługami dekarskimi, współpracują często z bezpośrednimi importerami i autoryzowanymi przedstawicielami producentów pokryć dachowych, takimi jak firma Dachlux:

Zapewniamy szeroki wybór dachówek ceramicznych, dachówek betonowych, blachodachówek, gontów bitumicznych i systemów termoizolacji dachów. Pomagamy wybrać odpowiednie pokrycia dachowe. Oferujemy również profesjonalną wycenę dachu – koszt rozbiórki i położenia nowego pokrycia. – mówi nam ekspert z tej firmy.

Przed przystąpieniem do wymiany dachu należy także ocenić termoizolację. Być może wymiany wymagać będzie warstwa ocieplenia oraz zabezpieczenie folią paroprzepuszczalną.

Po pokryciu dachu dachówką lub blachą kolejnym etapem jest montaż okien dachowych i elementów dodatkowych takich jak rynny, ławki kominiarskie, ławy przeciwśniegowe i kominki wentylacyjne.

Wymiana dachu to bardzo poważna inwestycja, dlatego warto stawiać na wysoką jakość materiałów, która zapewni nam piękny i trwały dach na długie lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz