Artykuł sponsorowany

Wymagania prawne i formalne przy organizacji prac wyburzeniowych

Wymagania prawne i formalne przy organizacji prac wyburzeniowych

Rozbiórki i wyburzenia budynków są skomplikowanymi logistycznie przedsięwzięciami wymagającymi uprzedniego zaplanowania, wypełnienia stosownych formalności oraz specjalistycznego sprzętu. Skala tych problemów jest zależna oczywiście od rodzaju budynków, ich wielkości, statusu i usytuowania ale część czynności podejmowanych przy tego typu pracach jest zawsze niezmienna i posiada wspólny mianownik.

Umocowanie prawne i wymagane procedury

Prace wyburzeniowe budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych muszą być przeprowadzane zgodnie z procedurami prawnymi i budowlanymi, jako że rozbiórki są również traktowane jako place budowy. Roboty wyburzeniowe muszą być wykonywane na podstawie uzyskanych pozwoleń lub tylko zgłoszenia w stosownych urzędach, za wyłączeniem przydomowych altanek i wiat. Także budynki gospodarcze których budowa nie wymagała zezwolenia oraz nie przekraczają wysokości 8 m, powierzchni 35 m² i znajdują się w odległości od granicy działki nie mniejszej niż połowa wysokości budynku mogą być wyburzane bez pozwolenia. Jak podkreśla jednak specjalista z firmy France-Pol Jacek Obara, sytuacja komplikuje się jeżeli prace demontażowe mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, warunki zabudowy terenu bądź zdrowie okolicznych mieszkańców. W takich przypadkach może być konieczne uzyskanie pozwolenia poprzedzone analizą skutków wykonaną przez gminnych lub innych urzędników. Odrębnym i znacznie bardziej rygorystycznym obostrzeniom podlegają rozbiórki wysokich kominów wymagające specyficznego sprzętu, zabezpieczenia okolicznych zabudowań i ich mieszkańców. Planując roboty rozbiórkowe wymagające pozwolenia należy również liczyć się z faktem, że jego uzyskanie może trwać nawet ponad dwa miesiące.

Organizacja rozbiórki

Firmy rozbiórkowe muszą dysponować specjalistycznym sprzętem ciężkim przeznaczonym do demontażu budynków o różnej konstrukcji stalowej, murowanej czy żelbetonowej. Wynajmując firmę do rozbiórki budynków przemysłowych warto sprawdzić, czy posiada zaplecze floty transportowej odpowiedniej do kubatury planowanego gruzu budowlanego. Niektóre firmy pomagają również w organizacji wszelkich pozwoleń i formalności, a także w zaaranżowaniu z urzędami objazdów, czy poinformowaniu okolicznych mieszkańców o ewentualnych utrudnieniach często występujących na terenach zurbanizowanych. Rozbiórka instalacji elektrycznych lub gazowych będąca częścią robót rozbiórkowych może wymagać tymczasowego odcięcia okolicznych budynków od prądu i gazu, co również wiąże się z koniecznością przedsięwzięcia określonych kroków względem elektrowni, czy uzyskania pozwolenia od miejscowych władz. Priorytetem przy przeprowadzaniu jakichkolwiek prac rozbiórkowych lub wyburzeniowych jest zawsze bezpieczeństwo pracowników i osób obecnych na placu budowy, dlatego tak istotne jest ścisłe przestrzeganie przepisów oraz wytycznych kierownika budowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz