Materiał Partnera

Wykup ubezpieczenie OC i uniknij kar finansowych

Wykup ubezpieczenie OC i uniknij kar finansowych

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, musisz ubezpieczyć swój pojazd. Koniecznością jest ubezpieczenie OC – obowiązkowa polisa, za brak której grożą poważne konsekwencje finansowe. Sprawdź, ile będzie Cię kosztować brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Ubezpieczenie OC regulowane ustawowo

Zgodnie z ustawą z dnia  22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane ubezpieczonym pojazdem. Brak tej polisy będzie dotkliwym obciążeniem domowego budżetu właściciela samochodu.

Brak ubezpieczenia OC – niechlubne statystyki

Mimo że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, po polskich drogach porusza się wiele pojazdów bez ważnej polisy. Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w 2015 roku bez ubezpieczenia było aż 250 tys. pojazdów, a tendencja jest wzrostowa. Aktualnie może być jeszcze gorzej, ponieważ z miesiąca na miesiąc rosną ceny obowiązkowej polisy.

Kary finansowe za brak OC

Kierowcy, którzy nie wykupią polisy OC, nie mogą jednak czuć się bezkarni. Warto bowiem mieć świadomość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary finansowe za przerwanie ciągłości polisy. Ich wysokość uzależniona jest zarówno od tego, jak długa była przerwa w ubezpieczeniu oraz od rodzaju pojazdu.

Jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego, zapłacisz:

  • 20% pełnej opłaty karnej, gdy przerwa ubezpieczeniowa jest krótsza niż 3 dni,
  • 50% pełnej opłaty karnej, gdy przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej trwa od 4 do 14 dni,
  • 100% opłaty karnej, gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi więcej niż 14 dni.

Stawka pełnej opłaty karnej odpowiada dwukrotności stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli. W przypadku 2016 roku kwota wynosi 1850 zł, a więc pełna opłata karna to kwota 3700 zł.

Jeżeli doszło do przerwania ciągłości ubezpieczenia, właściciel pojazdu zobowiązany jest do dobrowolnego uregulowania należności. W przeciwnym razie kwota zostanie ściągnięta zgodnie z procedurami administracyjnymi, tj. przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Jak wykupić OC na korzystnych warunkach?

Każda firma ubezpieczeniowa posiada własną politykę cenową, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. A ponieważ polisa obowiązkowa jest regulowana ustawowo w odniesieniu do zakresu ochrony oraz maksymalnych sum gwarancyjnych, przy wyborze OC będzie liczyła się wyłącznie cena.

Jeśli zależy Ci na wybraniu najkorzystniejszej oferty, udaj się do agencji ubezpieczeniowej, np. Pytlik -Ubezpieczenia. W agencji współpracującej z najważniejszymi ubezpieczycielami, agent ubezpieczeniowy pomoże Ci wybrać polisę dostosowaną do Twoich oczekiwań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz