Materiał Partnera

Wykrojniki i ich zastosowanie w poligrafii

Wykrojniki i ich zastosowanie w poligrafii

Firmy świadczące usługi poligraficzne to nie tylko druk, ale także nadawanie kształtu różnego rodzaju produktom, takim jak ulotki, pudełka, opakowania i wiele innych. Aby zapewnić im jednolity i powtarzalny kształt, niezbędne są odpowiednie narzędzia, w tym wykrojniki.

Element niezbędny w poligrafii

Takie prace jak wykrawanie, krojenie i cięcie w celu uzyskania odpowiedniego kształtu to codzienność zakładów poligraficznych. Jednym z podstawowych narzędzi, których projektowaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak Laserpak Sp. z o.o. Sp.k., umożliwiających wycinanie z arkuszy papieru, kartonu, tektury czy też tworzywa sztucznego interesujących nas form – są wykrojniki. Nazywane są one niekiedy sztancą lub sztancownikiem. Jest to element wykorzystywany w produkcji, który pozwala na wycięcie określonego kształtu ze zwykle zadrukowanego już arkusza. Jest to zazwyczaj deska mocowana na maszynie sztancującej z zamontowanymi nożami, która po przyciśnięciu jednym uderzeniem wycina z materiału cały złożony wzór, np. siatkę pudełka. Dzięki zastosowaniu sztanc możemy wykrawać skomplikowane formy, których nie można uzyskać za pomocą zwykłego krojenia na gilotynie introligatorskiej. Dodatkowo zaopatrzone są one w listwy gumowe umieszczane po obu stronach elementu, które wystają ponad powierzchnię noży. Rolą gum jest wypchnięcie wykrawanego materiału z wnętrza wykrojnika. Często narzędziom wycinającym towarzyszy bigowanie, czyli przygniatanie lub zginanie oraz perforowanie, inaczej mówiąc dziurkowanie danej powierzchni, dzięki czemu potem łatwiej ją np. oderwać czy złożyć. Wykrojniki najczęściej są produktami wielokrotnego użytku, które trzeba wykonać przy pierwszej produkcji, a następnie można je potem wykorzystywać wielokrotnie przy dodrukach danej pracy. Podczas ich stosowania należy zwracać szczególną uwagę na siłę, z jaką one działają na materiał. Jeżeli jest ona zbyt wysoka, zarówno produkt, jak i narzędzie łatwo może ulec uszkodzeniu, a nawet całkowitemu zniszczeniu.

Projektowanie i produkcja

Proces wytworzenia wykrojnika rozpoczyna się w studiu graficznym, gdzie za pomocą specjalnego programu przygotowuje się siatkę przyszłego elementu, a kończy na montażu odpowiednich noży i gum amortyzujących. Wymaga to odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Dlatego też tego typu prace warto zlecać wyspecjalizowanym firmom, takim jak Laserpak Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie i Józefosławiu, której przedmiotem działalności od 1988 r. jest profesjonalna produkcja wykrojników nożowych płaskich. Oferują oni narzędzia wycinające laserowe, poligraficzne, do tektury i introligatorskie. Dodatkowo zajmują się także projektowaniem opakowań, poligrafią, rycowaniem etykiet oraz sztancowaniem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji oraz doświadczonym pracownikom i ich umiejętnościom gwarantują najwyższą jakość produktów i usług, solidny i rzetelny serwis oraz profesjonalne doradztwo.

Pomimo rozwoju technologii, sama zasada działania wykrojnika introligatorskiego od lat pozostaje niezmienna. Jednak dzisiejsze narzędzia tego typu są o wiele bardziej precyzyjne od swoich poprzedników, co przekłada się również na jakość wykonanych przy ich użyciu produktów.

Opracowanie:
Warszawa, Goszczyńskiego 2 lok. 2
tel. 22 844 30 75
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz