Materiał Partnera

Wykorzystanie trocin w hodowli i chowie kur nieśnych

Wykorzystanie trocin w hodowli i chowie kur nieśnych
Ściółka ma ogromne znaczenie w hodowli drobiu i jeśli nie jest dobrej jakości, może negatywnie wpływać na zdrowie zwierząt. Dzięki niej można zapewnić ptakom odpowiedni mikroklimat, co przekłada się na ich nieśność. Jedną z najczęściej stosowanych ściółek jest słoma, lecz ostatnimi laty coraz popularniejsze stają się trociny. Czy warto zdecydować się na wyścielenie kurników trocinami?

Systemy bezściółkowe – dlaczego nie warto?

System bezściółkowy być może umożliwia szybsze i wygodniejsze sprzątanie, jednak nie jest on naturalny dla drobiu. Kury lubią grzebać w ściółce i się w niej tarzać. Ma to duży wpływ na ich komfort, a co za tym idzie – również nieśność. Systemy bezściółkowe nie są zatem polecane przez miłośników ptactwa. Co więcej, brak ściółki nie zapewnia właściwego mikroklimatu, szczególnie w kurnikach, które nie są dodatkowo ogrzewane i w okresie zimowym temperatura może znacznie spadać. Zastosowanie ściółki jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, które dobrze wpływa na samopoczucie ptaków i dodatkowo pozwala na pozyskiwanie cennego nawozu.

Słoma czy trociny?

Nie da się ukryć, że ścielenie kurników to najbardziej naturalne rozwiązanie dla zwierząt, jednak pozostaje jeszcze wybór ściółki. Najpowszechniejszą praktyką jest stosowanie słomy. Dotyczy to zarówno dużych hodowli, jak i niewielkich przydomowych kurników. Słoma jest łatwo dostępna, lecz w okresie zimowym może pojawić się problem z jej dokupieniem, dlatego konieczne będzie zrobienie zapasu i właściwe magazynowanie. Słomiane bale zajmują sporo miejsca i trzeba zabezpieczyć je przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. W przeciwnym razie słoma zacznie gnić i pleśnieć. Słoma (zwłaszcza długoźdźbłowa) nie pochłania zbyt dobrze wilgoci.

Alternatywnym rozwiązaniem są trociny, które od lat powszechnie wykorzystuje się zwłaszcza w chowie zwierząt domowych np. gryzoni. Trociny to drobne drewniane odpady poprodukcyjne, które mogą zostać dodatkowo odpylone. Dzięki temu nie oddziałują negatywnie na układ oddechowy ptaków.

Zalety ściółki z trocin:

  • Absorpcja – doskonale pochłaniają wilgoć i łatwo dzięki nim zapewnić ptakom zawsze czyste i suche podłoże.
  • Niskie koszty – jako że są one odpadem, można zakupić je w naprawdę atrakcyjnych cenach.
  • Mikroklimat – trociny zapewniają nie tylko optymalną temperaturę, ale są też wygodne dla ptaków. Mogą w nich grzebać i tarzać się.

Ekologiczne rozwiązanie

Ogromna zaletą trocin jest fakt, że są one materiałem ekologicznym. Wykorzystywanie odpadów drzewnych to doskonały sposób na ograniczenie masowej wycinki drzew. Trocin nie trzeba produkować specjalnie do celów ściółkowych – jako odpad są produkowane przez zakłady stolarskie i inne firmy zajmujące się obróbką drewna. Trzeba jednak pamiętać, że w zakładach stolarskich drewno może być impregnowane środkami chemicznymi, które są szkodliwe na dla zwierząt i środowiska. Trociny stosowane jako ściółka powinny być czyste i odpylone. Tylko wtedy będą bezpieczne.

Gdzie kupować duże ilości?

Skupy odpadów drzewnych oferują atrakcyjne ceny, zdecydowanie niższe niż trociny komercyjne. Trociny komercyjne charakteryzują się wyjątkową czystością, jeśli chodzi o zanieczyszczenia biologiczne i pyły, lecz są również wyjątkowo kosztowne. Trociny na ściółkę nie muszą pochodzić od profesjonalnego producenta, jeśli znajdzie się zaufanego dostawcę. Doskonałej jakości trociny, które są pozbawione nie tylko pyłu, ale również większych zanieczyszczeń np. gwoździ, które trafiły do nich przypadkiem, oferuje między innymi firma Emilia, której siedziba znajduje się w Starym Jankowie.

Regularne sprzątanie!

 Bardzo duży wpływ na jakość ściółki ma nie tylko jej rodzaj, ale przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny w kurniku. Pomieszczenia inwentarskie powinny być regularnie sprzątane, aby zwierzęta miały czyste i suche podłoże. Po każdym sprzątaniu konieczne jest również zdezynfekowanie powierzchni przy pomocy specjalnych środków. W przeciwnym razie może dojść do intensywnego namnażania się chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Niewystarczająca higiena to bardzo częsta przyczyna rozprzestrzeniania się chorób i masowej śmierci kur nieśnych. Szczególnie w przypadku utrzymywania w systemie ściółkowym, ekologicznym lub na wolnym wybiegu, gdzie ptaki mają ze sobą cały czas kontakt i łatwo zarażają się między sobą. Ściółkę z trocin łatwo się sprząta przy pomocy mioteł oraz łopat lub specjalnych pojazdów i urządzeń czyszczących. Dzięki temu zwierzęta mogą być utrzymywane na ściółce, a sprzątanie będzie równie łatwe, jak w przypadku systemów bezściółkowych.

Opracowanie:
Stary Janków 47
tel. 608 367 280
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz