Materiał Partnera

Wykorzystanie murali w aranżacji wnętrz

Wykorzystanie murali w aranżacji wnętrz

Przygotowując się do aranżacji wnętrza mieszkania czy lokalu usługowego, zazwyczaj zastanawiamy się nad wyborem najlepszego koloru ściany. Wiele osób wciąż decyduje się na najbezpieczniejsze rozwiązanie, jakim jest klasyczna biel. Odważniejsi biorą pod uwagę kolorowe farby i tapety, niekiedy eksperymentując z malowaniem poszczególnych ścian na różne barwy. Czy jednak ściana zawsze musi służyć jedynie jako tło dla innych dekoracji?

Rok 2018 przynosi kolejną rewolucję w aranżacji wnętrz, nobilitując jeden z podstawowych elementów architektonicznych, czyli ścianę. Gładkie mury nie muszą być już jedynie tłem dla obrazów, plakatów, czy innych ozdób, ale stają się dekoracją same w sobie – mówi specjalista z firmy „Remodern”.

Mural - ozdoba na wielką skalę

Murale definiowane są jako wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków. Jeszcze do niedawna były one domeną sztuki ulicznej, przy czym nie wszystkie faktycznie zasługiwały na miano sztuki. Większość polskich blokowisk straszy nieporadnymi mazajami na murach, często o niewybrednej treści.

Jednak murale tworzone przez prawdziwych artystów potrafią głęboko zachwycać. Pięknie wykonane malowidła ścienne cieszą nie tylko mieszkańców okolic, ale potrafią też przyciągać amatorów sztuki z całego świata. Przykładem może być CRONO Project w Lizbonie, czyli eksperyment kreatywny, który skłania do spacerów po ulicach miasta miliony turystów każdego roku.

Z ulicy na salony

Poszukując nowych, nietuzinkowych rozwiązań, architekci wnętrz wreszcie dostrzegli potencjał murali również w tej przestrzeni. Szybko okazało się, że takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla fototapet czy wielkoformatowych plakatów. Wykonanie muralu we wnętrzu nadaje mu zupełnie niepowtarzalnego charakteru, chroniąc przed ryzykiem powtarzalności czy kiczu.

Początkowo murale wykorzystywano głównie w aranżacji wnętrz lokali komercyjnych, takich jak kluby i dyskoteki. Klasyczne graffiti potrafiło doskonale wkomponować się w charakter nowoczesnych, nieco undergroundowych miejsc, podkreślając panującą w nich atmosferę.

Z czasem projektanci wnętrz zaczęli eksperymentować z malunkami ściennymi w rozmaitych stylach, odchodząc od najpopularniejszych motywów ulicznych. Przecież podobną techniką można wykonywać również grafiki o zupełnie innym wydźwięku, np. tworząc kwiatowe girlandy wokół drzwi, czy sielankowe obrazy, idealnie pasujące do jasnego salonu.

Do jakich wnętrz pasują murale?

Biorąc pod uwagę nieograniczone możliwości motywów i technik tworzenia murali, możliwe jest wkomponowanie ich dosłownie w każde wnętrze. Malowidła ścienne sprawdzą się zarówno w industrialnych loftach, jak i przytulnych pokoikach dziecięcych – wszystko w zależności od wybranego wzoru i umiejętnego rozmieszczenia go w dostępnej przestrzeni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz