Materiał Partnera

Wykorzystanie modelowania trójwymiarowego do prezentacji obiektów nieistniejących

Wykorzystanie modelowania trójwymiarowego do prezentacji obiektów nieistniejących

Modelowanie przestrzenne zwane też modelowaniem trójwymiarowym to przygotowanie cyfrowego modelu dowolnego obiektu, który można później oglądać z każdej strony. Taki model wykorzystuje się też w druku 3D lub produkcji docelowych elementów z form wtryskowych lub obrabiarek cyfrowych. W procesie modelowania wykorzystuje się dokumentację techniczną, wspomaganą też skanowaniem 3D.


Modelowanie przestrzenne w szybkim prototypowaniu

Technologia szybkiego prototypowania z wykorzystaniem druku 3D pozwoliła znacznie obniżyć koszty przygotowania i wdrożenia do produkcji nowych towarów. Tworzenie modeli wzorcowych do testów i odlewów, niskoseryjna produkcja gadgetów reklamowych czy innych drobnych przedmiotów z tworzyw sztucznych przebiega znaczne szybciej, nie wymaga już tak dużych nakładów materiałowych i pracy ludzkiej. Jednak aby realizacja nowego projektu była możliwa, konieczne jest opracowanie trójwymiarowego pliku cyfrowego, który pozwoli nie tylko zwizualizować ostateczny efekt przed uruchomieniem produkcji fizycznego obiektu, ale przede wszystkim skonfigurować pracę drukarki 3D, a więc przygotować plik STL i wygenerować G-CODE.


Modelowanie przestrzenne – najważniejsze informacje

Modelowanie przestrzenne może być realizowane na różne sposoby, w zależności m.in. od tego, czy w formie cyfrowej chcemy zapisać istniejący przedmiot, czy też stworzyć zupełnie nowy obiekt. W pierwszym przypadku wstępnym etapem pracy jest rekonstrukcja cyfrowa w oparciu o realny przedmiot lub jego część. Rekonstrukcje wykonuje się z wykorzystaniem skanowania trójwymiarowego, a przygotowany model cyfrowy można wykorzystać w celu jego edycji (zmiany poszczególnych parametrów) lub wyłącznie wizualizacji. Modelowanie trójwymiarowe obiektów nieistniejących realizowane jest na bazie przygotowanej wcześniej dokumentacji technicznej: rysunków 2D i produkcyjnych, szkiców koncepcyjnych, widoki, rzutów obiektu wraz z wymiarowaniem, indywidualnych założeń zleceniodawcy.


Czemu może służyć prezentacja nieistniejących obiektów?

Modelowanie trójwymiarowe nieistniejących obiektów obecnie wykorzystywane jest w wielu gałęziach gospodarki. Technologia pozwala tworzyć realistyczne plansze prezentacyjne z widokiem w 360o oraz animacje wykorzystywane w marketingu. Przykładem mogą być trójwymiarowe projekty nowych inwestycji deweloperskich czy projekty architektoniczne wnętrz – mówi ekspert z centrum druku i kopiowania COPIO w Sulejówku.


Jednak zdecydowanie częściej modelowanie przestrzenne służy celom ściśle technicznym. Z jego pomocą powstają bardzo dokładne, cyfrowe modele prototypów, uwzględniające nie tylko kształt i wymiary projektowanego obiektu, ale też jego fakturę, teksturę, a nawet kolorystykę. Z technologii korzysta mechatronika i inżynieria maszyn, gdzie szczególnie cenne są techniczne rysunki w widokach rozstrzelonych, złożeniowych. Często zwieńczeniem pracy nad modelem trójwymiarowym jest jego realne odwzorowanie za pomocą druku 3D – o czym wspomnieliśmy już niejednokrotnie wcześniej.


Jakie zalety ma druk 3D?

Drukowanie 3D przede wszystkim umożliwia wytworzenie pojedynczych artykułów bądź elementów w niskiej cenie, bez konieczności uruchamiania linii produkcyjnej. Krótko mówiąc – pozwala przygotować testowy produkt, poznać jego wygląd i zweryfikować parametry, tak by w przyszłości uniknąć błędów przy seryjnej produkcji. Dodatkowo daje możliwość wprowadzania zmian do modelu i ulepszania go zgodnie z własnymi upodobaniami. Do zalet tej technologii są zaliczane także precyzja, dokładność i wierne odwzorowanie kształtu. Warto dodać, że drukarka 3D umożliwia drukowanie przedmiotów o zaawansowanej i skomplikowanej geometrii, i to z różnorodnych materiałów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz