Materiał Partnera

Wykorzystanie dronów w pracach geodezyjnych

Wykorzystanie dronów w pracach geodezyjnych

Szybki rozwój technologii związanych z konstrukcją i udoskonalaniem dronów sprawił, że mają one coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Te niewielkie, autonomiczne pojazdy latające mogą usprawnić również przeprowadzanie wielu prac geodezyjnych. Jak wykorzystuje się drony w geodezji i w jakich sytuacjach są najbardziej przydatne? Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie korzystać z dronów?

Po co geodecie dron?

Praca geodety to w dużej mierze wykonywanie pomiarów terenowych. Nie zawsze przeprowadza się je w mieście czy też na otwartym, równym terenie. Niekiedy istnieje również konieczność dokonania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych na obszarach grząskich, podmokłych lub w inny sposób trudnych. Ograniczona dostępność i możliwość zastosowania zaawansowanego sprzętu wpływa przede wszystkim na przedłużenie prac. Często bywają one również dość niebezpieczne. W takich przypadkach dron może być prawdziwym zbawieniem. Można go wykorzystać do stworzenia dokładnej ortofotomapy, która będzie nieocenionym narzędziem dla potrzeb np. aktualizacji mapy zasadniczej czy też czynności związanych z regulacją stanu prawnego nieruchomości.

Jak mówi przedstawiciel pracowni geodezyjnej M Geo: Drony to świetne narzędzia, które mogą znacznie przyspieszyć wykonywanie różnych prac geodezyjnych. Coraz większa dostępność i dokładność takiego sprzętu rozszerza możliwości jego zastosowania. Już dziś odpowiednio przygotowane obrazy z drona zapewniają rezultaty porównywalne z tymi, które uzyskujemy, wykonując czasochłonne pomiary bezpośrednie. Możliwość przeprowadzenia nalotu na niewielkiej wysokości zapewnia również dokładny obraz niezależnie od zachmurzenia.

Jak skutecznie, bezpiecznie i legalnie korzystać z drona?

Korzystanie z drona wymaga nie tylko umiejętności, ale – w przypadku pomiarów geodezyjnych – także dokładnego planowania i kontroli oraz przestrzegania pewnych zasad.

Komercyjne wykorzystanie dronów, do którego zalicza się realizacja usług geodezyjnych, wymaga posiadania odpowiedniej licencji wydanej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie jest jednak konieczne osobiste zdobywanie uprawnień. Prace polegające na wykonywaniu nalotów dronem w celu wykonania ortofotomapy można zlecić zewnętrznym podmiotom specjalizującym się w takich usługach. Firmy geodezyjne, które realizują znaczną ilość tego typu zleceń, zatrudniają zaś na stałe odpowiednich specjalistów. Doświadczony operator dopilnuje zachowania zasad bezpieczeństwa i kontroli przy przeprowadzaniu prac
z użyciem drona.

Należy również pamiętać, że lot nad obszarami o szczególnym znaczeniu dla państwa czy też w strefach ROL (Rejonu Ograniczenia Lotów) będzie wymagać uzyskania stosownego pozwolenia.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, Graniczna 12
tel. 32 264 11 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz