Artykuł sponsorowany

Wykopy pod fundamenty - zadbaj o solidne podstawy twojego domu

Wykopy pod fundamenty - zadbaj o solidne podstawy twojego domu

Wykopy pod fundamenty to pierwszy i - można by rzec - najważniejszy etap budowy domu. Solidne podstawy wpływają bowiem na stabilność całej konstrukcji - zapobiegają jej zwaleniu się. Firma budowlana przed przystąpieniem do realizacji inwestycji musi więc odpowiednio zaplanować prace, zabezpieczyć i odwodnić wykopy. Jakich etapów nie można pominąć przy pracach ziemnych? Jakie są rodzaje wykopów? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Wykopy pod fundamenty - jakie wyróżniamy ich rodzaje

Fundamenty są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym domu. To one bowiem przejmują niejako obciążenie całej konstrukcji budynku, zapobiegając jej zawaleniu się. Nieprawidłowe wykonanie wykopów pod fundamenty rodzi więc ryzyko katastrofy budowlanej.

Wyróżnia się trzy rodzaje wykopów, w zależności od ich szerokości na dnie:

  • wykop wąskoprzestrzenny o szerokości do 1,5 m,
  • wykop szerokoprzestrzenny o szerokości większej niż 1,5 m,
  • wykop jamisty o szerokości głębokości poniżej 1,5 m.

Szerokie wykopy pod fundamenty wykonuje się w glebach niespoistych - skłonnych do osuwisk. Jest to również rozwiązanie przede wszystkim dla domów podpiwniczonych. Wówczas wykopuje się otwór w ziemi na całej powierzchni planowanego do wzniesienia budynku.

Wąskie wykopy realizuje się natomiast, gdy grunt jest spoisty (zwarty) oraz pod ławy fundamentowe i w obiektach, dla których nie przewiduje się piwnic.

Ostatni typ - jamiste wykonywane są dla powierzchni nie większych niż 9 m2.

Przygotowanie do wykonania wykopów pod fundamenty

Przed przystąpieniem do wykonywania wykopów pod fundamenty należy zlecić badania geotechniczne. To bowiem od typu gruntu i poziomu, do którego przemarza, zależy, jak głęboki powinien być wykop. Nie istnieje więc jeden sposób realizacji tego typu prac ziemnych. Każdorazowo muszą one być dostosowane do warunków panujących na wybranej działce.

Dzięki zaangażowaniu geodety na etapie prac przygotowawczych zyskuje się pełny obraz sytuacji wodno-gruntowej terenu inwestycji - w tym poziom wód gruntowych oraz skład gleby i głębokość jej przemarzania.

Gdy prace geotechniczne dobiegną końca, rozpoczyna się etap wytyczania miejsca wykopu, czyli miejsca, w którym w przyszłości znajdą się fundamenty domu. Tym zajmuje się również geodeta. Tworzy on obrys całej konstrukcji w miejscu inwestycji, wykorzystując do tego celu ławy drutowe, wykonane z palików, desek i drutu. Są to bardzo precyzyjne prace, w których odchylenie wykonanych pomiarów nie może być większe niż centymetr. W przeciwnym wypadku niemożliwe będzie uzyskanie wpisu do dziennika budowy od kierownika, który dokona inspekcji poprawności wykonanych przez geodetę prac.

Po pozytywnej kontroli firma budowlana może przystąpić do realizacji prac ziemnych. Najczęściej wykorzystuje się do nich sprzęt typu koparka lub minikoparka.

Jak podkreślają pracownicy firmy Kryspol - na tym etapie uwzględnia się głębokość przemarzania gruntu, która dla poszczególnych regionów Polski jest inna. Przykładowo w województwach na zachodniej ścianie kraju wynosi ona zaledwie 0,80 m, natomiast na terenach północno-wschodnich od 1,20 m do 1,40 m. Parametr ten jest szczególnie ważny przy wykopach pod ławy fundamentowe i na gruntach spoistych.

Decydując się na realizację inwestycji przy pomocy firmy budowlanej, nie ma potrzeby zastanawiać się, czy wykonać wykopy wąskoprzestrzenne, szerokoprzestrzenne, czy jamiste. Fachowcy po analizie dostarczonej dokumentacji technicznej i analizy geotechnicznej zrealizują prace zgodnie z zaleceniami, dzięki czemu budynek będzie stabilny, podczas osiadania na gruncie ryzyko pękania ścian będzie minimalne, a wilgoć z gleby nie będzie wnikać w ściany, by dawać o sobie znać wykwitami pleśni wewnątrz domu.

Efekty badań przeprowadzonych przez geodetę pozwalają również pracownikom budowlanym przygotować się do konieczności wykonania dodatkowych zabezpieczeń przed zlaniem (w tym drenażu i izolacji), jeśli dół w ziemi znajdzie się poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej.

Kiedy wykopy już powstaną, konieczne jest tzw. deskowanie, czyli zabezpieczenia formy otworu w ziemi w taki sposób, by można było wykonać wylewkę i wypoziomować fundamenty. Jest to konieczne zarówno przy gruntach niespoistych (np. piasek lub żwir), jak i spoistych (np. iła lub glina). Stanowi to również zabezpieczenie przed osuwaniem się skarp, co mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu pracowników budowy.

Każdorazowo zabezpiecza się również cały teren inwestycji. Utworzenie ogrodzenia i postawienie tablic ostrzegawczych ma za zadanie uchronić przypadkowe osoby przed wpadnięciem do wykopu w ziemi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz