Artykuł sponsorowany

Wykopy pod fundamenty i płyty denne

Wykopy pod fundamenty i płyty denne

Przygotowanie fundamentów pod budowę domu czy innego obiektu użytkowego zapewnia stabilność konstrukcji. Najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem w tym zakresie jest umieszczenie betonowych ław fundamentowych w ziemi. Wymaga to z kolei przeprowadzenia prac ziemnych w postaci tworzenia wykopu. Jest on też potrzebny przy płytach dennych – czym właściwie są?

Jak przygotowuje się wykopy pod fundamenty?

Umiejscowienie wspomnianych ław fundamentowych sprawia, że niezbędne jest usunięcie nadmiaru ziemi znajdującej się na działce budowlanej. W tym zakresie najlepszym sposobem jest wynajęcie koparki, koparkoładowarki lub minikoparki. Są to maszyny budowlane, które z powodzeniem radzą sobie z tworzeniem wykopów m.in. właśnie pod fundamenty. Często ławy umieszcza się na sporych głębokościach, co przekłada się na konieczność zastosowania ciężkiego sprzętu do usunięcia dużych ilości humusu i ziemi.

Wykop taki wymaga sporej precyzji od operatora koparki i przeprowadzenia robót ziemnych zgodnie z założeniami projektowymi. Profesjonalizm w tym zakresie zapewnia firma Piotr Czuber Diger, która świadczy kompleksowe usługi koparkoładowarką. Wykopy wykonane przez doświadczoną ekipę będą miały odpowiednie kąty, a głębokość na różnych etapach będzie na tym samym poziomie. Jest to kluczowe w kontekście uzyskania pożądanej solidności ław fundamentowych, które stanowią zabezpieczenie całej konstrukcji obiektu użytkowego. Niekiedy z fundamentami budynku związane jest też przygotowanie płyt dennych – co kryje się pod tym określeniem?

Kiedy stosuje się płyty denne?

Problemy wynikające z nadmiernego obciążenia fundamentów sprawiają, że mogą one tracić swoje pierwotne parametry techniczne. W takiej sytuacji stosuje się płyty denne, które stają się nieodłącznym elementem ścian fundamentowych. Wykonanie tego typu wsparcia nie należy do łatwych prac – również i w tym wypadku niezbędne jest zastosowanie ciężkiego sprzętu w postaci koparki lub koparkoładowarki. Wykonane za ich pomocą wykopy pod płytę denną pozwalają przygotować ją na odpowiedniej głębokości, dzięki czemu fundament zostanie wzmocniony.

Zastosowanie tego typu rozwiązania jest obecnie stosowane częściej niż alternatywna metoda podbicia fundamentów. Umieszczenie w ziemi elementów płyty dennej pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia problematycznych tąpnięć czy uszkodzeń konstrukcji. Wykopy w tym zakresie muszą być zrealizowane z należytą precyzją, a ich prawidłowa realizacja uzależniona jest także od charakterystyki gruntu. Jeśli jest on jednak stabilny, to doświadczony operator koparki lub koparkoładowarki poradzi sobie z przygotowaniem terenu pod płytę denną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz