Artykuł sponsorowany

Wykop pod płytę fundamentową

Wykop pod płytę fundamentową

Coraz częściej inwestorzy indywidualnych stawiają na domy budowane szybko. Popularne są lekkie konstrukcje szkieletowe, a także technologie prefabrykacyjne. Z nimi świetnie współpracują płyty fundamentowe, które nie wymagają tworzenia głębokiego wykopu. Ich dużą zaletą jest także to, że są one poziomem 0 domu. Stanowią one zatem właściwe podłoże dla parteru, który często posiada wykonaną podłogówkę – ogrzewanie poziome.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest coraz popularniejsza. Jest to świetna alternatywa dla ław fundamentowych, zwłaszcza jeśli budowa domu ma odbywać się na gruntach o słabej nośności. Płyta fundamentowa to konstrukcja ze zbrojonego betonu, która pozwala, aby obciążenia budynku rozkładały się równomiernie na grunt, a nie liniowo, jak ma to miejsce przy standardowych fundamentach palowych lub też ławowych

Sama płyta tworzona jest przede wszystkim z podbudowy z zagęszczonego mechanicznie żwiru wysokiej jakości, z pospółki lub piasku o grubości około 30 centymetrów, a także z izolacji styropianowej. Oprócz tego cała konstrukcja zawiera żelbetowe płyty nośne zbrojone górą i dołem. Dopełnieniem są wylewki samopoziomujące oraz posadzki. Aby móc jednak przygotować płytę fundamentową ważna jest ścisła współpraca ekipy budowlanej z architektem, geodetą, geotechnikiem oraz firmą robót ziemnych. Ta musi bowiem przygotować grunt pod płytę fundamentową. Jest to działanie całkowicie odmienne od tworzenia wykopów fundamentowych.

Tworzenie wykopu płyty fundamentowej

Wykop pod płytę fundamentowej nie jest tworzony w wersji liniowych kanałów. Jest to zatem pełen powierzchniowy wykop, który w prosty sposób wykonuje się na gruntach piaszczystych. Trudniej jest go formować na glinach. Takie firmy robót ziemnych jak HENKO dzięki specjalistycznemu sprzętowi i długoletniemu doświadczeniu są jednak w stanie poradzić sobie nawet z pracami w najcięższych warunkach. Jakie działania muszą przeprowadzić pracownie tworzące wykopy?

Najważniejszym procesem jest stworzenie równego zagłębienia, które musi być przeprowadzone powyżej głębokości przemarzania. Głębokość prac powinna sięgać poziomu jednego metra wraz z zachowaniem ważnego spadku pozwalającego na sprawne odprowadzanie wody. Wykonany wykop musi mieć przy tym przygotowaną podbudowę pod płytę fundamentową, która tworzona jest z różnych materiałów. W uproszczeniu wykop wykładany jest geowłókniną, a także kruszywem różnoziarnistym o krzywym uziarnieniu. Firma robót ziemnych musi zatem stworzyć podbudowę i warstwy filtracyjne, a także powierzchnię nośną wierzchnią. Nią jest wysypany piasek wysokiej klasy, który musi być zagęszczony oraz poziomowany. Tak przygotowany wykop gotowy jest to tworzenia płyty fundamentowej przez ekipę budowlaną. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz