Artykuł sponsorowany

Wykonywanie wykopów pod fundamenty

Wykonywanie wykopów pod fundamenty

Wykopy pod fundamenty to bardzo odpowiedzialne zadanie. Najdrobniejsze błędy na początkowych etapach prac mogą skutkować problemami w trakcie budowy domu. Planując wykopy pod fundamenty trzeba najpierw określić odpowiedni harmonogram prac. W dzisiejszym artykule przedstawimy poszczególne działania związane z wykonaniem wykopów. Zwrócimy również uwagę na najczęściej popełniane błędy.

Prace przygotowawcze

W pierwszej kolejności należy wytyczyć obrys budynku. Ważne, aby pamiętać, że jego położenie musi być spójne z zapisami projektu. Bardzo ważne jest wyznaczenie zewnętrznych krawędzi lub osi ścian. Wzdłuż nich będą później wykonane wykopy pod fundamenty. Za wytyczenie obrysu budynku odpowiedzialny jest geodeta.

Roboty ziemne

Wykopy pod fundamenty należy wykonywać między kwietniem a październikiem. Trzeba też zwrócić uwagę, aby były one prowadzone w dni bezdeszczowe. W przypadku opadów deszczu trzeba zabezpieczyć miejsce wykopu przy użyciu grubej folii. Wykopu dokonuje się przy pomocy koparki lub minikoparki. Najlepiej wynająć do tego celu firmę, która specjalizuje się w takich pracach.

W przypadku wykopów pod ławy, których głębokość nie przekracza 50 cm, można wykonać je za pomocą łopaty. Alternatywą jest wynajęcie minikoparki, która posiada łyżkę o szerokości w przedziale 30 do 100 cm. Ważne, aby nie składować ciężkich przedmiotów w odległości mniejszej niż 60 cm od wykopu. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do osunięcia ziemi.

Po usunięciu wierzchniej warstwy gleby można wykonać wykop do poziomu, na którym znajdują się ławy fundamentowe. Głębokość wykopu zależy od głębokości posadowienia budynku. Jego dno może nawet sięgać dolnej krawędzi ław. W takim przypadku powierzchnia wykopu będzie większa. Na jego dnie zostanie wybudowane deskowanie. Szerszy wykop wykonuje się przeważnie tylko do górnej powierzchni ław fundamentowych. Większą głębokość stosuje się jedynie w przypadku rowów pod ławy. Szerokość rowów musi być większa od szerokości ław. Pozwala to na łatwe zamontowanie deskowania.

Oczywiście można wykonać fundamenty bez deskowania i różnicowania na ławy i ściany. W takim przypadku wykop zabezpiecza się folią, a następnie zalewa betonem. Tego typu wykop ma mniejszą szerokość. Powinien być także idealnie równy, a jego ścianki nie mogą się osuwać na żadnym fragmencie.

Sprawdzenie wykopów

Wykopy pod fundamenty wymagają bieżącej kontroli podczas ich wykonywania. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich kątów. Pomiaru w tym zakresie dokonuje się mierząc przekątne obrysów kwadratowych lub prostokątnych. Poszczególne pary przekątnych muszą mieć takie same długości.

Bardzo ważne jest także zweryfikowanie czy głębokość i szerokość wykopów jest zgodna z projektem. Zbyt płytkie wykopy grożą powstaniem tzw. wysadzin, które mogą doprowadzić do pękania fundamentów. Zbyt duża głębokość zwiększa ryzyko zbliżenia się do wód gruntowych. W przypadku głębokości tolerancja odchyleń od projektu wynosi zaledwie 2 cm.

Poprawne wykonanie wykopów pod fundamenty rzutuje na kolejne etapy budowy domu i tym samym powodzenie całej inwestycji. Dlatego też do omawianych prac należy zatrudnić sprawdzonych fachowców. Korzystając z usług firmy MaxBud z Krajkowa można liczyć na duże doświadczenie oraz profesjonalizm w zakresie wykonywanych prac ogólnobudowlanych. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć ewentualnych problemów podczas dalszych etapów budowy domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz